Skocz do zawartości

Dlaczego onanizm =/= masturbacja?

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi w tym temacie

• Goście

Napisany 31.12.2004, 02:15

"Masturbacja, zwana także ipsacją, samogwałtem, samozaspokajaniem się i - niezbyt słusznie - onanizmem, polega na zaspokajaniu popędu płciowego bez udziału partnera, przez pobudzanie własnych stref erogenicznych w celu uzyskania satysfakcji seksualnej. Dlaczego masturbacji nie należy mylić z onanizmem? Dlatego, że biblijny Onan (od którego imienia pochodzi nazwa) uprawiał stosunek przerywany z owdowiałą bratową, za co zresztą został srodze ukarany. Między innymi w ten sposób, że na zawsze skojarzono go z masturbowaniem się, co jest oczywistą niesprawiedliwością. Onan powinien bowiem patronować raczej coitus interruptus jako nastarszej formie antykoncepcji!"
  • 0

• Goście

Napisany 31.12.2004, 12:07

No nieźle nie wiedziałem o tym.

To w końcu jak powinno być ?

Onanizm ? czy Masturbacja ?

narra
  • 0

• Goście

Napisany 02.01.2005, 13:41

No nieźle nie wiedziałem o tym.  

To w końcu jak powinno być ?

Onanizm ? czy Masturbacja ?

Masturbacja jest jak najbardziej prawidłowym określeniem.
  • 0

• Goście

Napisany 24.02.2005, 01:56

Cytuję za słownikiem języka polskiego (3tomowy, PWN):

"onanizm m IV, D. -u, Ms. ~zmie, blm
«zaspokajanie popędu płciowego bez udziału partnera przez drażnienie własnych narządów płciowych; samogwałt, masturbacja, ipsacja»
od imienia biblijnego"

"masturbacja ż I, DCMs. ~cji, blm
«zaspokajanie popędu płciowego przez drażnienie własnych narządów płciowych; samogwałt, onanizm, ipsacja»
łc."

"ipsacja ż I, DCMs. ~cji, blm
med. «zaspokajanie popędu płciowego bez udziału partnera, przez drażnienie zewnętrznych narządów płciowych; masturbacja, onanizm, samogwałt»
z łc. "

"samogwałt m IV, D. -u, Ms. ~łcie, blm
«zaspokajanie popędu płciowego przez drażnienie własnych narządów płciowych; masturbacja, onanizm»"

Spotkałam się z określaniem 'onanizmem' tylko masturbacji męskiej. Czytałam, że natomiast 'masturbacja' odnosi się do obojga płci.

'samogwałt'---> określenie przestarzałe
  • 0