Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mityngi SLAA

slaa

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 esk

esk

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 116 Postów:

Napisany 11.09.2007, 20:50

Jeśli ktoś uczestniczył w takich mitingach, lub może podobnych grupach wsparcia prosił bym o wyjaśnienie kilku wątpliwości.

1. Czy na pierwszy miting mogę przyjść w dowolnym terminie (tygodniu miesiąca) czy dla nowych jest miting otwarty i to wtedy należy przyjść pierwszy raz ?
2. Drugim krok mówi o wierzę w Siłę Wyższą która ma pomóc nam w walce z nałogiem. Moje pytanie co jeśli niestety w tej kwestii w mojej głowie w tej chwili panuje istny chaos. Czuje że przez nałóg utraciłem cała swą duchowość i bardzo powoli dopiero zabieram się za jej odbudowę. Czy grupa akceptuje problemy w tej kwestii ?
3. Ile mniej więcej trwa taki miting ? Godzinę, dwie, ... , ma jakieś wyznaczone z góry ramy czasowe czy trwa tyle ile ludzie potrzebują akurat czasu ?
4. Wiem że to sprawa indywidualna dla każdej grupy, ale jak mniej więcej kształtuje sie średnia wieku w takich grupach ?

Pewnie znalazło by się i więcej pytań ale zobaczymy czy choć na te ktoś odpowie :)

• 0

#2 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4607 Postów:

Napisany 11.09.2007, 21:09

Ad 1) Pierwszy raz trafiłem na miting zamknięty, ale zostałem wpuszczony bez problemu. Można oczywiście iść na otwarty, a najlepiej skontaktować się przez tel. albo mailem ze strony www.slaa.pl

Ad 2) To zależy od grupy, ale myślę, że zaakceptuje. W razie wątpliwości - miting otwarty.

Ad 3) Zależy m.in. od ilości osób. Generalnie nie ma jakiegoś kryterium czasowego. Wszystko w granicach rozsądku. Te na których byłem trwały od 1,5 do 2h

Ad 4) Pełen przekrój od 20 do 50-latków. Średnią więc masz :)

To co pisałem, to z własnego doświadczenia/obserwacji. W razie wątpliwości najlepiej kontaktować się z ludźmi na slaa.pl.
  • 0

#3 esk

esk

Bywalec

• Autor(ka) tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 116 Postów:

Napisany 12.09.2007, 14:41

Dzięki wielkie sinn3r :)

Jeszce jedno pytanie, czy miting wygląda w ten sposób że ludzie po prostu opowiadają o swoich problemach, postępach, tych co ich trapi a reszta tylko słucha i najwyżej potakuje. Jest to miejsce gdzie po prostu można sie wygadać na zasadach monologu, czy może działa to na zasadach wspólnej dyskusji nad problemem ?

Czy inni uczestnicy starają się doradzać, pomagać we wspólnym rozwiązywaniu wątpliwości (choćby poprzez pokazanie swojego punktu widzenia i zdania na dany temat), czy może ograniczają się do wysłuchania tego co ktoś ma do powiedzenia, nie komentując i nie analizując tego co powiedziała inna osoba ?

Czy nie jest tak że taka grupa wsparcia daje jedynie możliwość wygadania sie przed kimś ?
  • 0

#4 okrutnick

okrutnick

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 44 Postów:

Napisany 12.09.2007, 15:09

Czy inni uczestnicy starają się doradzać, pomagać we wspólnym rozwiązywaniu wątpliwości (choćby poprzez pokazanie swojego punktu widzenia i zdania na dany temat), czy może ograniczają się do wysłuchania tego co ktoś ma do powiedzenia, nie komentując i nie analizując tego co powiedziała inna osoba ?

Mogę powiedzieć jak to wygląda w przypadku DD Al-anon (Dorosłe Dzieci Alkoholika) oraz Alateen (Dzieci Alkoholika (do około 15 lat).
W przypadku takich mitingów głównie się słucha, nie komentuje i analizuje (co zapewniają zasady). Często jest tak, że po zakończeniu swojej wypowiedzi, inni mogą powiedzieć jak sami z danym problemem sobie radzą.
Podejrzewam, że inne mitingi w Polsce działają na podobnej zasadzie, ale zaznaczam - nie byłem na żadnym SLAA.
  • 0

#5 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4607 Postów:

Napisany 12.09.2007, 15:36

Zgadza się. Jest tak jak napisał szmergiell

Wszystkie grupy wsparcia działające na zasadzie 12 kroków mają tą wspólną cechę.
  • 0

#6 Gość_Vari_*

Gość_Vari_*
  • Goście

Napisany 12.09.2007, 16:55

1. Na miting otwraty może przyjść każdy, bez zadnych zobowiązań, po prostu mozna przyjśc, posiedzieć i posłuchać. Na miting zamknięty mogą przyjść jedynie członkowie wspólnoty. Więc jeżeli nie identyfikujesz się z problamami slaa, to idź na otwarty, jeżeli się identyfikujesz i nie chcesz czekać, to możesz iść na zamknięty (zostaniesz przyjęty do wspólnoty i będziesz mógł byćna zamkniętym).

więcej napiszę później, gdy będe mieć czas i nie bede tak zmeczona.

pozdr

2. We wspólnotach 12krokowych mówi się o Sile Wyższej, jakkolwiek ją ktoś pojmuje. Natomiast wiara nie jest warunkiem uczestnictwa w mitingach.

3. Z tego, co wiem mitingi mają wyznaczone ramy czasowe. Ale nie ma standardu, czas trwania mitingu ustala każda grupa we własnym zakresie. Czasem jest to 1,5h, czasem 2h, czasem 3h. A jeżeli np. na mitingu jest mało osób i nie ma co robić przez 2h, to grupa moze skrócić czas trwania.

4. Są 20latkowie, są 50latkowie czy nawet 60latkowie. Zresztą średnia zależy chyba też od grupy.

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to tez i na pw możesz pisać.
  • 0

#7 archee

archee

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 114 Postów:

Napisany 12.09.2007, 20:57

Zgadzam się z tym co powyżej napisane, do mnie też można pisać na priv z pytaniami o SLAA. Chodzę na mityngi od dwóch lat. Pozdrawiam, Archee
  • 0

#8 Gość_roland_*

Gość_roland_*
  • Goście

Napisany 14.09.2007, 22:48

Witam

ja pamietam, że na poczatku też mialem mnóstwo pytań i w ogóle mityngi wydawały mi sie dziwne, juz nie mowiac o zasadach, ale zaczalem chodzic i mi to pomogło

w mojej grupie jest tak, że jedna osoba mowi a reszta jej slucha
jedna z glownych zasad SLAA jest to ze nie udzielamy rad, nie teoretyzujemy - dzielimy się własnym doświadczeniem, mówimy o sobie i za siebie

czasem można spotkac mityngi które odbiegaja od tego standardu - np. osoby czytaja prace na jakis temat, wszytko zalezy od grupy i osób, które ją tworzą

pozdrawiam
  • 0

#9 Gość_brytan_*

Gość_brytan_*
  • Goście

Napisany 02.10.2007, 20:38

Witam

ja pamietam, że na poczatku też mialem mnóstwo pytań i w ogóle mityngi wydawały mi sie dziwne, juz nie mowiac o zasadach, ale zaczalem chodzic i mi to pomogło

w mojej grupie jest tak, że jedna osoba mowi a reszta jej slucha
jedna z glownych zasad SLAA jest to ze nie udzielamy rad, nie teoretyzujemy - dzielimy się własnym doświadczeniem, mówimy o sobie i za siebie

czasem można spotkac mityngi które odbiegaja od tego standardu - np. osoby czytaja prace na jakis temat, wszytko zalezy od grupy i osób, które ją tworzą

pozdrawiam

tez bywalem na mityngach slaa, ale mam mieszane uczucia. jest troche narzekactwa, presja powiedzenia czegos - choc formalnie nie ma takiego obowiazku, niektorzy bez konca wracaja do tych samych historii. generalnie potezne walenie w piersi. faktem jest rowniez, ze mitingi naprawde czesto obfituja w hardcorowe historie, ktore do wesolych nie naleza
  • 0

#10 tro.ol

tro.ol

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 26 Postów:

Napisany 05.08.2008, 14:16

- Ale ile w czasie takich spotkań jest ludzi (na otwartych i zamknietych)?
- Czy koniecznie musimy cos o sobie mowić. Bo do tego potrzeba jakieś odwagi. Czy wystepuje jakaś presja uczestnikow, ze trzeba wyjsc i coś powiedziec?
- Ja mam obawy, ze ktoś móglby zobaczyc, ze tam chodze, ze ktos sie dowie. Jak to jest u Was?
  • 0

#11 Skowronek

Skowronek

• VIP
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1453 Postów:

Napisany 05.08.2008, 21:28

tyle ile przyjdzie

nic nie musisz

nie ma zadnej presji

obowiązuje milczenie o tym co slyszysz i czego sie dowiadujesz na spotkaniach o innych
  • 0

#12 YourBrother

YourBrother

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 82 Postów:

Napisany 23.12.2016, 00:39

Czy osoba w wieku 19 lat może tam przyjść? Jeśli tak to czy byłaby duża różnica wieku?
  • 0

#13 pomalutku

pomalutku

Wyga

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 556 Postów:

Napisany 23.12.2016, 22:03

Może. Uzależnienie od seksu i miłości dotyka najróżniejsze osoby, więc możesz spotkać towarzystwo zróżnicowane pod względem wieku, statusu, pochodzenia, sposobu wypowiadania się. Ale i tak można szybko zacząć mówić wspólnym językiem ;)

• 0

#14 Matias

Matias

Fallen

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 567 Postów:

Napisany 24.12.2016, 01:27

Czy osoba w wieku 19 lat może tam przyjść? Jeśli tak to czy byłaby duża różnica wieku?

A Ty myślisz, że tutaj same dziewiętnastolatki?

Pozdrawiam

M.

• 0

#15 YourBrother

YourBrother

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 82 Postów:

Napisany 24.12.2016, 20:00

Ale zasady dołączenia są tutaj inne niż tam ( min 18 lat ), więc co to za porównanie?

Może. Uzależnienie od seksu i miłości dotyka najróżniejsze osoby, więc możesz spotkać towarzystwo zróżnicowane pod względem wieku, statusu, pochodzenia, sposobu wypowiadania się. Ale i tak można szybko zacząć mówić wspólnym językiem ;)

Napiszę zatem i dowiem się na czym to polega.

Ten post był edytowany przez YourBrother dnia: 24.12.2016, 20:21

• 0

Także oznaczono tymi tagami: slaa