Skocz do zawartości

pytanie o Linuxa

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
158 odpowiedzi w tym temacie

#141 kendey

kendey

Error 404

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 759 Postów:

Napisany 24.03.2007, 10:28

Prawda kendey? Ubuntu rządzi smile.gif

No pewnie :D

Ja mam już od paru tygodni i jest super :D Bez Windowsa da się żyć.. bez gier też... zainstalowałem sobie przez cedegę grę Need For Speed Underground 2, działa dobrze, ale nawet nie chce mi się w nią grać :D

Jednkaże bardzo brakuje mi komunikatora Tlen, nie zrobiono jeszcze dobrego odpowiednika :(
Tleenx jest bardzo lipny, Gnu Gadu2 też, a w dodatku się zawiesza, Gaim jest w miarę spoko, bo obsługuje najważniejszą funkcję w Tlenie - widać, gdy ktoś pisze, świeci się na czerwono taka ikonka. W Gaimie nazwa użytkownika z którym się gada jest wyświetlona w kolorze zielonym, gdy ktoś pisze. To jest super funkcja... Ale niestety Gaim, który jako jedyna alternatywa Tlena na linuxa ją ma, ma inną wadę. Gdy ktoś napisze do mnie posta np. o 12, a ja włączę komunikator o 16 to te posty nie dochodzą. A przecież może ktoś miał coś ważnego do zakomunikowania mi.
Tak więc każdy komunikator linuxowy z obsługą Tlena ma jakąś wadę. http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/kwasny.gif
Pozdro.
  • 0

#142 Gość_Anonym_*

Gość_Anonym_*
  • Goście

Napisany 26.03.2007, 15:31

Wspominałem Ci już na gg co o tym sądze, trzeba szukać, szukać i jeszcze raz szukac :)
  • 0

#143 Freedom_Fighter

Freedom_Fighter

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 81 Postów:

Napisany 27.03.2007, 08:09

Szukać to sobie można. Ja szukam od mniej więcej dwóch laty i póki co były same nieudane eksperymenty (chyba już pisałem o tym w tym temacie). W każdym razie słyszałem, że Aurox jest dobry dla początkujacych (ale natychmiast po zainstalowaniu na laptopie przestał działac, przy starcie dochodził do sprawdzania karty dźwiękowej (sprawnej w 100%) i się zatrzymywał na 60 minut (zawieszał? nie wiem, bo resetowałem po 60 minutach czekania). Tak wiem, że mógł mieć problem ze sterownikami, ale był to NAJNOWSZY AUROX na niezbyt nowym laptopie, więc sterowniki mógł spokojnie sobie dobrać/skompilować.

Potem próbowałem debiana, ale to raczej nie jest system dla nowych userów. Wreszcie - wychwalane przez wszystkich Ubuntu. Działało szybko i sprawnie, do czasu... Kernel Panick, totalny wysyp i podziękowałem. Takich numerów to mi nawet Windows jeszcze (!) nie wycina.

Po tych doświadczeniach stwierdziłem, że Linux jeszcze nie spełnia moich oczekiwań - przez cedegę programy dawało się uruchomić, ale działały one co najmniej dziwnie. Z komunikatorami też miałem poważny problem (zwłaszcza w tej chwili ciągle nie ma Linuxowego AQQ). Najwekszy minus to to, że działy się dziwne rzeczy kiedy próbowałem coś zainstalować z płyty (mimo symulacji trybu Windowsowego), więc nawet gdyby cedega działała dobrze, to i tak Warcrafta III bym nie zdołał zainstalować... Granie na kompie nie jest najważniejszą funkcją życiową, ale chociaż tę jedną, jedyną grę chciałbym mieć pod ręką.

Ostatnimi czasy znowu zacząłem myśleć o Linuxie bo sypnął mi się Windows XP. Sypnięcie się polega na tym, że wszelkie przeglądarki internetowe (Opera, Firefox) generują błędy i automatycznie się zamykają, więc cudem jest w ogóle jeśli zdołam gdziekolwiek cokolwiek napisać (jak teraz). Ale kiedy sobie przypominam doświadczenia z Linuxem, to zaczynam raczej myśleć o reinstalu Windowsa. Dlaczego? Otóż zdaję sobie sprawę z licznych niedoskonałości "windy", jednak na tę chwilę ma mi ciągle jeszcze więcej do zaoferowania niż jakikolwiek Linux (z tych, o których słyszałem), i nic na to nie poradzę.
  • 0

#144 Gość_Anonym_*

Gość_Anonym_*
  • Goście

Napisany 27.03.2007, 15:24

Ostatnio dużo się zmieniło jeśli chodzi O Linuksa, szczególnie jeśli chodzi o Ubuntu, spróbuj jeszcze raz:) Sciagnij z ubuntu.pl wersje Ubuntu 6.12 wraz z kodekami i innymi dodatkami.

Pamiętaj, jeżeli w Linuksie coś Ci się posypalo to praktycznie zawsze jest to wina Twoja :)
  • 0

#145 Gość_Anarchy_*

Gość_Anarchy_*
  • Goście

Napisany 13.06.2007, 22:28

Gentoo i tak wymiata ;)
  • 0

#146 bonifacy

bonifacy

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 119 Postów:

Napisany 29.03.2008, 14:58

Gentoo i tak wymiata ;)

..czas wolny ;)
  • 0

#147 XWR-ek

XWR-ek

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 97 Postów:

Napisany 29.03.2008, 15:41

Ja jestem tzw klikaczem, czyli użytkownikiem o niezbyt zaawansowanych wymaganiach. (Konsoli, wiersza poleceń czy DOS-a się nie boję. Też potrafię, ale po co? Nie jestem informatykiem, tylko kimś, kto pracuje na komputerze. Komputer ma służyć do pracy, a nie do ciągłego grzebania w sofcie, żeby coś zadziałało :) ) i nikt mi nie powiedział jednego Łyndows jest dla klikaczy z założenia (to wiedziałem) a Linux z założenia dla nich nie jest (a to dla mnie nowość po wielu bajkach nt ubuntu, redHatów i innych).

Chcesz pracować na linuxie musisz kochać grzebanie się w programach i tyle.
Teraz na laptopie mam Xandrosa (obmiana Debiana vel Debiliana :) ) i jakoś muszę z tym żyć. Nie umiem postawić sobie wszystkich kodeków, żeby obejrzeć każdy film, ale najprostsze rzeczy i te najpotrzebniejsze (pisanie na forum, maile, notatki, proste obliczenia) robię bez problemu.
Dla mnie jako klikacza wszystkie "debiliany" typu u- edu- x- buntu to darmowa alternatywa dla prostego komputera biurowego.
Muszę zapomnieć o OCR i innych funkcjach z komercyjnych programów, ale jak mówię da się żyć
Z rozrywką (filmy, muzyka, obrazy/zdjęcia) to już bywa różnie. Podobnie z moją pasją jaką są e-booki. Zwłaszcza filmy - debiliany dzielą kodeki na kilka kategorii i nie na każdej dystrybucji można ściągnąć łatwo (tak na poziomie klikacza) potrzebne kodeki

Przeszkadza mi w społecznościach linuxowych, coś czego starte wygi pingwina nie dostrzegają - ta entymematyczna pogarda dla klikaczy

Dobrą dla mnie stroną linuxów Life CD (np. CDLinux.pl) jest to, że pomagają w naprawach komputera na Windzie i w takich drobiazgach ja zmiana wielkości partycji i takie tam.

PS.
Fanów debiana przepraszam za pogardliwą nazwę "debilian" ale to odreagowanie za zwymyślanie mnie jako klikacza na forach tej dystrybucji
  • 0

#148 bonifacy

bonifacy

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 119 Postów:

Napisany 02.04.2008, 08:18

Coz, choc promuje open source w kregach akademickich sam uzywam.. Windowsa :P
Szybko, prosto i funkcjonalnie. Linuksa lubie bo za kazdym razem gdy go wlaczam czuje
sie jak w krainie fantazji. Nigdy nie wiadomo czym Cie zaskoczy.. Windows "palete niespodzianek"
ma stosunkowo niewielka ;)
Niemniej. Na kochanke Linuks sie nadaje ;)

pozdro
  • 0

#149 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4627 Postów:

Napisany 07.04.2008, 22:39

Chcesz pracować na linuxie musisz kochać grzebanie się w programach i tyle.

a ja zaprotestuję :)

Chcesz pracować na Linuksie? Możesz być stuprocentowym klikaczem, ale musisz umieć korzystać z wyszukiwarki Google. :)
Instalacja kodeków w *buntu jest dokonywana zazwyczaj automatycznie poprzez Totem'a, który sam wyszuka potrzebne rzeczy i poprosi o zgodę. :)
Być może instalowałeś Ubuntu sprzed roku, albo 2.. a tutaj postęp "user friendly" dokonuje się z wydania na wydanie..

Podobnie z moją pasją jaką są e-booki.

:szok: nie spotkałem żadnych problemów.

Faktycznie, z niektórymi aplikacjami specjalistycznymi jest problem.
Co nie znaczy, że sytuacja się nie zmienia. Korporacje zaczynają zauważać Linuksa.

i jeszcze raz napiszę Linux jest dla klikaczy!

@XWR-ek: jeśli chcesz mieć "na dzień dobry" wszystkie kodeki, Javę, itd, to zainteresuj sie dystrybucją Linux Mint
...i nie musisz ściągać żadnego codecpack'a jak pod windows - masz to od razu. :)
  • 0

#150 fixdeluxe

fixdeluxe

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 Postów:

Napisany 08.04.2008, 14:24

XWR-ek, Debian nie jest zbyt dobry ani dla klikaczy, ani dla początkujących. Używam Linuksa (Ubuntu) i jestem do niego przekonany, i powiem Ci że Debianiarze mnie po prostu denerwują. Spróbuj może PCLinuxOS. Bardzo przyjazna dystrybucja, nawet od instalacji chodzi z Neostradą. Kolega poleca Linux Mint - też się nadaje (nie korzystałem).
  • 0

#151 bonifacy

bonifacy

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 119 Postów:

Napisany 08.04.2008, 19:30

A możeby tak stworzyć distro dedykowane uzaleznionym? takie mastubuntu ;D
W standardzie przeglądarka blokująca 3x , ze stroną domowa onanizm.pl bez możliwości zmiany ;)
losowa tapetka na pulpicie z mądrą sentencją,
program typu przypominacz wyskakujacy co 15 min z tekstem wspierajacym
np. "Podaroj sobie kwardans szczescia!" ;)
i wiele, wiele wiecej :)
  • 0

#152 Leon___

Leon___

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 14 Postów:

Napisany 17.04.2008, 10:53

Distro jak distro, ale jakiś rozsądny config np. do Squid'a i parę skryptów które update'owałoby zbiór niepolecanych stron, dlaczego nie? Jeśli miałoby to komuś pomóc.

Możnaby zrobić z tego jedną paczkę do Ubuntu, ebuild'a i rpma - i wszyscy byliby happy ;)

A co do "klikania" to wybrałem moje Gentoo właśnie po to żeby nie musieć klikać - w końcu od tego mam linię poleceń i skrypty w bash'u, do klikania mam windę. Właśnie, jaki window manager preferujecie? Ja minimalnie bardziej GNOME od KDE3, teraz testuję KDE4 ale bardzo podoba mi się Xfce (bo lekkie), czasem IceWM. A ponieważ jestem minimalistą to na laptopie, gdzie nie mam myszy cenię sobie ion3, sporadycznie Fluxbox + Nautilus.
  • 0

#153 bonifacy

bonifacy

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 119 Postów:

Napisany 17.04.2008, 14:33

Ha! Nie jeden w amoku za taki "zbiór niepolecanych stron" dałby sobie rękę uciąć ;)

ja preferuje xfce, choc ostatnio tez przyciezkawy sie zrobil..
  • 0

#154 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • 4627 Postów:

Napisany 17.04.2008, 16:18

Ha! Nie jeden w amoku za taki "zbiór niepolecanych stron" dałby sobie rękę uciąć ;)

Jeśli ktoś jest w amoku i wierzy w to, że taki blacklist go uratuje ( naiwny :hyhy: ), to proszę bardzo:

http://urlblacklist.com/?sec=download

Co do squid'a, to takowy musiałby podpiąć provider... bo przecież jeśli sami to założymy na domowym routerze, to jaki problem to obejść? hehe

a w temacie:

Właśnie, jaki window manager preferujecie? Ja minimalnie bardziej GNOME od KDE3

GNOME i KDE nie są window manageram'i :P

Używam KDE 3.5 i sobie chwalę. Jeśli chodzi o KDE4, to testowałem.. i jednak poczekam na 4.1 ;)
Cenię wygodę nad minimalizm. :D

Pozdrawiam
  • 0

#155 Leon___

Leon___

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 14 Postów:

Napisany 22.04.2008, 17:05

GNOME i KDE nie są window manageram'i :P

Fakt, mało precyzyjnie się wyraziłem ;)
W tych dwóch przypadkach chodzi o fragmenty tych środowisk, które odpowiadają za pulpit, pasek zadań itp. Swoją drogą fajne są eksperymenty typu Nautilus + Kicker, chociaż nie odczułem potrzeby dłuższego używania ich w takiej konfiguracji.

KDE zawsze było wzorowane na Windows'ie i trudno nie dostrzec w v4.0 wpływu Microsoftowej Visty, nawet szybkość działania zmierza w tym samym kierunku, chociaż podobno sama biblioteka Qt4 bywa szybsza od poprzedniej wersji.

Xfce faktycznie robi się coraz cięższe, na razie jest takim lżejszym GNOME i myślę że tak już mogłoby zostać.

Bardzo ciekawym wynalazkiem jest ion, wszystkie środowiska mają coś na wzór paska Start z Windowsa a ion prezentuje jakby trochę inne podejście do tematu, brak klasycznego pulpitu i okien. No i ładuje się krócej niż same X'y ;)
  • 0

#156 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • 4627 Postów:

Napisany 14.02.2009, 12:14

A w nocy mieliśmy mały jubileusz
date -d @1234567890
So, 14 II 2009, 00:31:30 CET

http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/happybday.gif

Hint
  • 0

#157 nolan

nolan

Zadomowiony

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 270 Postów:

Napisany 14.02.2009, 19:08

yes yes yes :zdrowko:
  • 0

#158 mmm24

mmm24

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 41 Postów:

Napisany 16.11.2010, 23:54

przepraszam ze w tym watku, troche nie na temat, i ze odkopuje dawno zapomniany temat, ale poszukuje programu takiego jak K9 filter na linuxa (Ubuntu 10.4) Siedze na dwóch systemach na zmianę i niczego przystępnego nie moge znaleźc na linuxa, jest ktoś w stanie mi pomóc? 
  • 0

#159 Gość_UBUNTU10.10_*

Gość_UBUNTU10.10_*
  • Goście

Napisany 30.05.2011, 20:48

przepraszam ze w tym watku, troche nie na temat, i ze odkopuje dawno zapomniany temat, ale poszukuje programu takiego jak K9 filter na linuxa (Ubuntu 10.4) Siedze na dwóch systemach na zmianę i niczego przystępnego nie moge znaleźc na linuxa, jest ktoś w stanie mi pomóc? 

A co to za program? Coś do blokowania stron xxx?
  • 0