Skocz do zawartości

pytanie o Linuxa

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
158 odpowiedzi w tym temacie

#41 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4627 Postów:

Napisany 13.06.2006, 20:38

Generalnie są dwa środowiska graficzne: KDE i Gnome.
KDE - używa biblioteki Qt (ostatnio "uwolnionej" przez Trolltech)
Gnome - oparty na bibliotekach gtk (pierwotnie przeznaczonych dla Gimpa)

Oba podobnie zasobożerne ;) (no wydaje się że, Gnome jest troszke "cięższy")

I czy dany program musi być kompatybilny z danym środowiskiem, czy nie ma to znaczenia?

Program, jeśli jest oparty na bibliotece, Qt, to oczywiście będzie jej wymagał do działania/kompilacji.. co nie znaczy, że potrzebuje od razu całego KDE. ;)

Oprócz KDE i Gnome możesz zdecydować się na jakiś lekki menadżer okien, np: fluxbox.

Ciekawą alternatywą może być także FVWM :-)
  • 0

#42 Gość_Oxandrolone_*

Gość_Oxandrolone_*
  • Goście

Napisany 13.06.2006, 22:52

A jak się pracuje na takim "lżejszym" środowisku i ma się tą bibliotekę, to wszystko chodzi?
  • 0

#43 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • 4627 Postów:

Napisany 13.06.2006, 22:56

A jak się pracuje na takim "lżejszym" środowisku i ma się tą bibliotekę, to wszystko chodzi?

tak
  • 0

#44 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • 4627 Postów:

Napisany 23.06.2006, 17:24

Nie mogłem się powstrzymać.. :-)

http://video.google....277&q=ibm linux

"so you wanna fly, huh?"
  • 0

#45 Gość_zmarniały_*

Gość_zmarniały_*
  • Goście

Napisany 24.06.2006, 21:47

główny problem z linuksem dla początkującego to połapać się z tym wszystkim. Na początek polecam Mandrive ze wzgledu na prostote obsługi (względną prostotę). Rpm instaluje się dwuklikiem itp, większość typowych operacji nie wymaga nawet otwierania konsoli. Oczywiscie wszystko kosztem stabilności, mi mandriva sie sypala ilekroc chcialem zrobic cos 'powazniejszego', a ze 2/3 razy bez przyczyny. i tutaj apropos stabilnosci - w każdej dystrybucji będzie inaczej.

Jeśli nie urzywasz kompa do przechowywania jakis superwaznych danych, podtrzymywania sobie zycia kompem albo cholera wie czego to stabilnosc mozesz olac. Co właściwie zwykłemu urzytkownikowi po supermegahiperturbo stabilnosci?!

inny problem to sterowniki. ja nie bylem w stanie zrezygnowac calkowicie z windowsa bo chociazby do mojego skanera (Cannon, dość popularny model) nie było sterowników. Wielu producentów sprzętu po prostu nie dostarcza sterów na linuksa! to prawdziwy problem, szczegolnie jak masz cos nietypowego.

poza tym zanim doprowadzisz swojego linuksa do wygody takiej jak masz na windzie (kodeki, filmy z polskimi napisami, sterowniki wszelkiej masci, oprogramowanie itp) natrudzisz się nielada. będziesz przeszukiwał dziesiątki forów i pisał dziesiątki postów;)

jakie są plusy:
-nowe doświadczenia
-frajda (WOW mam linuksa, moge wreszcie mowic jaka to winda jest zła)
-legalny system
-jesli wiesz ciut o programowaniu, sieciach, sys. operacyjnych to kupe fajnej zabawy ;)
-mase darmowego oprogramowania

Jeśli ci zależy na wyglądzie to polecam macintosha z Mac OS X'em;]

pozdrawiam
  • 0

#46 22122

22122

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 29 Postów:

Napisany 24.06.2006, 22:10

Jeśli ci zależy na wyglądzie to polecam macintosha z Mac OS X'em;]

a ja XGLa ;]
  • 0

#47 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • 4627 Postów:

Napisany 24.06.2006, 22:13

22122, jak ze stabilnością XGL'a?

Póki co czekam.. wolę stabilność kosztem wodotrysków.. no i niestety grafika tylko GF 2 MX400 32MB RAM
  • 0

#48 Gość_Oxandrolone_*

Gość_Oxandrolone_*
  • Goście

Napisany 25.06.2006, 07:59

Odechciewa mi się jak to wszystko czytam. Chyba znajomość linuksa nie jest nikomu do niczego potrzebna. Mało to raczej komercyjny system (w sensie znaczący cokolwiek na rynku poracy). Po cholerę się męczyć, w windowsie jest wszystko co potrzeba. No i jest stabilny, a to dla mnie ważne.
  • 0

#49 22122

22122

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 29 Postów:

Napisany 25.06.2006, 09:24

22122, jak ze stabilnością XGL'a?

Póki co czekam.. wolę stabilność kosztem wodotrysków.. no i niestety grafika tylko GF 2 MX400 32MB RAM

ten overlay na ktorym teraz jade smiga az milo - na xglu siedze chyba od marca - i na prawde prawie zadnych zwisow - czasami jak wylacze monitor na noc - rano mam zamrozony ekran i tylko mysza dziala - a tak bez zarzutow ;]

I nie przejmuj sie karta - na f.gentoo pisali ze smiga na na prawde slabych kartach - w koncu to nie jedzie na DX tylko na openglu ;]

Proponowalbym sciagnac ktoras z tych bootowalnych distro i sprawdzic jak zadziala - zawsze mozna sie rozeznac jak to wyglada u mnie na komputerze ;)
  • 0

#50 kendey

kendey

Error 404

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 759 Postów:

Napisany 25.06.2006, 09:28

witam!
jakiego linuxa rtadzicie wgrać (żeby był w miarę łatwy, koniecznie z RPM'ami)?

ps. czy jest oprogramowanie na linuxa żeby można było wrucać różne rzeczy na telefon?
(tapety, dzwnoki, java, etc.)
  • 0

#51 Gość_zmarniały_*

Gość_zmarniały_*
  • Goście

Napisany 25.06.2006, 10:05

Mandriva jest zdecydowanie najprostsza i nastręcza najmniej problemów z konfiguracją z tych distro co miałem okazję widzieć. byłaby nr 1 dla mnie gdyby nie to że sie kaszani czesto. i co jakis czas trzeba nad nią popracować. Najstabilniej za to pracował mi Suse i bardzo sobie cenię te dystrybucję, również jest łatwa w obsłudze.

Co do windowsa to najbardziej przeszkadza ciągłe resetowanie systemu jak tlyko sie cos doinstaluje albo zawiesi albo .. albo. niby ludzie sie przyzwyczajają ale jak np prowadzisz w tle jakies obliczenia, które trwają kilka dni albo czekasz w kolejce do ściągnięcia jakiegos unikatu ;) i nagle ci sie zresetuje albo bedzie potrzeba zresetowania czy wgrania nowych kodeków (albo cokolwiek) to sie idzie nieźle wkurzyć.

Z innej beczki jak ktos kocha windowsa a chce linuksa to mozna przetestowac jakas dystrybucje zbliżoną do windowsa. są takie, zdaje się Lindows itp ale dokladnie sie nie zaglebialem. albo jak ktos chce sie tylko chwile pobawic to moze sciagnac knoppixa i z płytki bootować.
  • 0

#52 lego

lego

Wyga

• VIP
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 578 Postów:

Napisany 25.06.2006, 12:03

Lindows (teraz LinSpire) jest komercyjny (50-60 USD)

Linux jest dla tych ambitnych, którym się nudzi; dla chcących "czegoś" więcej niż widać w Okienkach. O Linuksie mówi się: "stworzony przez hackera dla hackerów".

(Oczywiście może też służyć do tego samego, co Windows - do domu i do biura)
  • 0

• Goście

Napisany 03.07.2006, 12:34

Ma ktos gadu gadu w Linuxie?
  • 0

#54 LearningToLive

LearningToLive

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 30 Postów:

Napisany 03.07.2006, 12:44

Ja mam :)
Kadu - http://www.kadu.net

Jest jeszcze Gnu Gadu - http://www.gadu.gnu.pl/

Pozdro
  • 0

#55 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • 4627 Postów:

Napisany 03.07.2006, 18:41

Ma ktos gadu gadu w Linuxie?

a ja mam jabber'a z transportem do padu-padu http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/003.gif
  • 0

#56 lego

lego

Wyga

• VIP
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 578 Postów:

Napisany 03.07.2006, 18:42

Jako klient gadu-gadu pod Uniksy jest jeszcze EKG, jeśli jednak kto woli okienka - Kadu z pewnością go zadowoli bardziej niż oryginalna wersja windowsowa klienta ; )
(btw imho gadu-gadu to shit... mówię to pomimo, że uzywam... ale co poradzić, że znajomi używają :( )
  • 0

• Goście

Napisany 03.07.2006, 19:01

Chyba zdecyduję się na jabber'a. Tylko ta cholerna instalacja. W windowsie to hop siup, a w linuxie to to cała wyprawa...
  • 0

#58 22122

22122

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 29 Postów:

Napisany 03.07.2006, 20:43

jaka tam wyprawa ;]
emerge psi
i dziala :D (a mowia ze gentoo to distro dla pro - to zwykle distro dla leniuchow :D !)
  • 0

• Goście

Napisany 03.07.2006, 20:50

Dla mnie Linux to czarna magia, dopiero raczkuję http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/030.gif

A co to za kod?
  • 0

#60 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • 4627 Postów:

Napisany 03.07.2006, 21:00

A co to za kod?

w taki sposób instaluje się oprogramowanie w linux gentoo

a dokładnie:
emerge net-im/psi

emerge to narzędzie portage, które pobiera źródła wraz z zależnościami, konfiguruje i kompiluje programy.

Hint: Psi.

BTW: Taaak.. gentoo jest dla leniuchów http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/003.gif
  • 0