Skocz do zawartości

pytanie o Linuxa

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
158 odpowiedzi w tym temacie

#21 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4641 Postów:

Napisany 08.06.2006, 14:55

instalowałem knoppixa (który uchodzi za jedną z prostszych dystrybucji do instalowania)

http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/s-shock.gif
mhmm.. może coś się zmieniło..

proponuję wybrać jednak jakąś "rasową" dystrybucję.. :-)
  • 0

• Goście

Napisany 08.06.2006, 14:57

Zainstalowałem Linuxa Fedora Core. Miałem trochę problemów ze sterownikami, i multimediami :roll: ale poszło.
  • 0

#23 sinn3r

sinn3r

[tech admin]

• Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4641 Postów:

Napisany 08.06.2006, 15:00

Co do sterowników i multimediów, to słyszałem opinię, że SuSe radzi sobie z nimi bardzo dobrze z marszu..

(stery do egzotycznych kart graficznych - akceleracja w voodoo banshee,
myszki z kilkoma przyciskami, etc..)
  • 0

• Goście

Napisany 08.06.2006, 15:09

Był problem z drukarką, multimedia to właściwie do bani, muza tylko z płyty bo inaczej nie zadziała.

Wszystko można ale nie wszystko legalne. http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/mellow.gif
  • 0

#25 lego

lego

Wyga

• VIP
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 578 Postów:

Napisany 08.06.2006, 19:28

instalowałem knoppixa (który uchodzi za jedną z prostszych dystrybucji do instalowania)

Chcesz coś prostego (w sensie łatwości)? SuSE - polecam ;) Jako jedyne distro, które próbowałem:
- miał sterownik do mojej sieciówki
- ustawiał mi co tylko chciałem/wyklikałem; "za rączkę"
- itd..

Osobiście jednak jestem wiernym userem Slackware'a ;P

Biurko: KDE (przerzucam się na GNOME)

No i wróciłem na KDE. Prędkość wyświetlania i przewijania Qt-owych okienek w porównaniu do GTK-owych jest wystarczającym argumentem :)
  • 0

#26 Gość_Oxandrolone_*

Gość_Oxandrolone_*
  • Goście

Napisany 08.06.2006, 20:17

A ja myślałem, że tylko Mandrake i Red Hat reprezentują jaki taki poziom. Co sądzicie o tych dystrybucjach? Też się czasem zastanawiam czyby się nie przesiąść i chciałbym zainstalować jedną z nich właśnie, bo o nich najwięcej się pisze. Razem z windą oczywiście, bo niektóre programy są mi niezbędne do pracy a nie sądze, by były ich linuksowe odpowiedniki.
  • 0

#27 lego

lego

Wyga

• VIP
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 578 Postów:

Napisany 08.06.2006, 20:50

A ja myślałem, że tylko Mandrake i Red Hat reprezentują jaki taki poziom. Co sądzicie o tych dystrybucjach? Też się czasem zastanawiam czyby się nie przesiąść i chciałbym zainstalować jedną z nich właśnie, bo o nich najwięcej się pisze. Razem z windą oczywiście, bo niektóre programy są mi niezbędne do pracy a nie sądze, by były ich linuksowe odpowiedniki.

IMHO, SuSE jest łatwiejszy od Mandrake'a (teraz się zwie Mandriva) (a tego 'reklamują' jako dla początkujących)

Jakie programy potrzebujesz? Jeśli masz odpowiednio mocny sprzęt możesz emulować z widnowsa co chcesz ; ) za pomocą wine lub bochs / vmware.
  • 0

#28 Gość_Oxandrolone_*

Gość_Oxandrolone_*
  • Goście

Napisany 08.06.2006, 21:39

Sprzęt raczej słaby, stary celeron 2,0 ze 128 kb cache'u, płyta lepiej nie mówić, w najbliższym czasie się to nie zmieni, musiałbym kupic wszystko bo inaczej rozbudowa nie ma sensu. Emulacja windowsa raczej nie wchodzi w rachubę, przecież windows obok Linuksa nie będzie mu przeszkadzał, a chyba jednak jest szybszy niż emulatory.
Programy o które mi chodzi, to Mathcad i AutoCAD, wkrótce będzie tego pewnie więcej, różne bardziej zaawansowane CAD'y. Nie chodzi mi tylko o odpowiedniki tych programów, musi być zgodność formatów ich plików. Również może być mi potrzebny VisualBasic http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/078.gif bo na niego niestety moda panuje u mnie na uczelni (budowa maszyn, specjalność komputerowe wspomaganie prac inżynierskich).
  • 0

#29 nevermind

nevermind

Zadomowiony

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 Postów:

Napisany 12.06.2006, 19:28

z knoppixem nie to że sobie nie poradziłem przy instalacji. problemy były tylko z konfiguracją itp. kiedyś spróbóję tego SuSE.

pozdro
  • 0

#30 LearningToLive

LearningToLive

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 30 Postów:

Napisany 13.06.2006, 12:05

Ja obecnie mam SuSE 10.1 (to najnowsze, które wyszło chyba 11 maja tego roku) i jestem BAAARDZO zadowolony. Wcześniej miałem Mandrive 2006 ale SuSE jest duuużo lepsze od niej. Jak macie jakieś pytania to walcie na forum albo na priv. Pozdro
  • 0

• Goście

Napisany 13.06.2006, 12:08

Ja też chciałem zainstalować sobie SuSe ale instalacja się nie powiodła. Nie wiem czemu. Komputer działał ale monitor po jakimś czasie się wyłączał, tak jakby nie została znaleziona karta graficzna albo co.

Może mam za słaby sprzęt na SuSe http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/mellow.gif
  • 0

#32 LearningToLive

LearningToLive

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 30 Postów:

Napisany 13.06.2006, 12:51

fiku_miku, pewnie nie zainstalowałeś sterowników do karty graficznej.
Jaki masz sprzęt (procesor, RAM, karta graficzna, plyta główna )?
  • 0

• Goście

Napisany 13.06.2006, 13:01

fiku_miku, pewnie nie zainstalowałeś sterowników do karty graficznej.
Jaki masz sprzęt (procesor, RAM, karta graficzna, plyta główna )?

Komputer COMPAQ 128RAM PentiumIII
  • 0

#34 Gość_Oxandrolone_*

Gość_Oxandrolone_*
  • Goście

Napisany 13.06.2006, 13:50

Ja obecnie mam SuSE 10.1 (to najnowsze, które wyszło chyba 11 maja tego roku) i jestem BAAARDZO zadowolony. Wcześniej miałem Mandrive 2006 ale SuSE jest duuużo lepsze od niej. Jak macie jakieś pytania to walcie na forum albo na priv. Pozdro

Napisz w czym jest konkretnie lepszy. Czy ma więcej sterowników do różnych urządzeń?
A tak w ogóle, to czy OpenOffice na linuksie jest szybszy od Office na windowsie i czy ewentualnie opłaca się instalować OpenOffice zamiast Office na windowsie?
  • 0

#35 LearningToLive

LearningToLive

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 30 Postów:

Napisany 13.06.2006, 16:52

fiku_miku, uuu trochę słabo, jak na dzisiejsze czasy, używasz w Fedorze KDE albo Gnome? Bo jeżeli tak to współczuję ;)

Oxandrolone, sterowników ma mnóstwo, stwierdzil to także mój znajomy informatyk, który w żadnej innej dystrybucji nie mógł znaleść sterowników do swojej karty Wi-Fi, a w tej znalazł :) .

OpenOffice otwiera się chyba tak samo szybko w Linuxie, jak i w Windowsie. U mnie startuje w max 10 sekund. Polecam zmienić następujące ustawienia, aby OpenOffice się szybciej uruchamiał:
W menu Narzędzia-->Opcje zakładka Pamięć - zmienić "Użyj dla OpenOffice" na 128MB oraz "Ilość pamięci na obiekt" na 8MB a także w zakładce Java odznaczyć "Używaj środowiska Java". Szybszy start gwarantowany.

Czy warto zainstalować OpenOffice zamiast MS Office? To już w grę wchodzi twoje sumienie, bo jeżeli masz pirackiego Windowsa, to czemu nie mieć pirackiego Offica ;P (zakładam, że masz pirata, ale mogę się mylić). Ogólnie OpenOffice może zastąpić MS Office, mi wystarcza w 100%. To co wykonywalem w MS Office, mogę wykonywać w OpenOffice.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o SuSE to zapraszam na:
http://forum.suse.pl
oraz na:
http://en.opensuse.o...to_openSUSE.org
http://suse.ehelp.pl/
http://www.susek.info/

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to "wal" śmiało :)
  • 0

#36 Gość_Oxandrolone_*

Gość_Oxandrolone_*
  • Goście

Napisany 13.06.2006, 17:04

Nie chodziło mi o sumienie, tylko szybkość działania. Otwieranie jeszcze jak cię mogę, ale jak w wordzie otwrzę jakąś w miarę skomplikowaną tabelkę, to czasem trzeba czekać dobrych kilka sekund, zanim wpisywany tekst zacznie się pojawiać i zanim w ogole stanie się widoczne to, co się robi.
Piratów nie używam, oczywiście, tylko 'wersje studenckie'. http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/003.gif
Czy są takie dystrybucje SuSE, w których by było w zasadzie całe potrzebne porogramowanie od razu, i czy można kupić jakąś gazetkę z tym? Na razie nie mam stałego łącza.
  • 0

#37 LearningToLive

LearningToLive

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 30 Postów:

Napisany 13.06.2006, 17:22

Nie chodziło mi o sumienie, tylko szybkość działania. Otwieranie jeszcze jak cię mogę, ale jak w wordzie otwrzę jakąś w miarę skomplikowaną tabelkę, to czasem trzeba czekać dobrych kilka sekund, zanim wpisywany tekst zacznie się pojawiać i zanim w ogole stanie się widoczne to, co się robi.

Chodzi ci o Worda Microsoftu? Bo coś nie jasno piszesz. Najpierw piszesz o otwieraniu OO a potem o Wordzie. W OO odpowiednikiem Worda jest Writer.

Piratów nie używam, oczywiście, tylko 'wersje studenckie'. http://onanizm.pl/pu...tyle_emoticons/default/003.gif

:D

Czy są takie dystrybucje SuSE, w których by było w zasadzie całe potrzebne porogramowanie od razu, i czy można kupić jakąś gazetkę z tym? Na razie nie mam stałego łącza.

To zależy jakie oprogramowanie jest Tobie potrzebne. Może napisz jakich programów/odpowiedników Windowsowskich programów potrzebujesz.
Są gazetki z całymi dystrybucjami na plytach CD albo DVD i często są też na tych płytach programy, których nie ma w oficjalnych obrazach.
  • 0

#38 Gość_Oxandrolone_*

Gość_Oxandrolone_*
  • Goście

Napisany 13.06.2006, 18:13

czy OpenOffice na linuksie jest szybszy od Office na windowsie

Chodziło mi o MS Office. Ja jeszcze nie mam OpenOffice.

Co do programów to pisałem kilka postów wyżej. Jestem przekonany, że nie mogę zrezygnować z Windowsa z tego powodu. Linuksa chciałbym wykorzystać do takich bardziej codziennych zastosowań: internet, multimedia, do pracy raczej tylo Open Office.
  • 0

• Goście

Napisany 13.06.2006, 18:17

fiku_miku, uuu trochę słabo, jak na dzisiejsze czasy, używasz w Fedorze KDE albo Gnome? Bo jeżeli tak to współczuję

Na razie nie stać mnie na lepszy. W domu mam jeszcze gorszego dziada :roll:
  • 0

#40 Gość_Oxandrolone_*

Gość_Oxandrolone_*
  • Goście

Napisany 13.06.2006, 18:25

A jak to jest z tymi środowiskami graficznymi? Czy są jakieś mniej i bardziej spowalniające? I czy dany program musi być kompatybilny z danym środowiskiem, czy nie ma to znaczenia?
  • 0