Skocz do zawartościZdjęcie

życiorys seksualny - jak pisać (poradnik)

życiorys slaa warsztaty

  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi w tym temacie

#1 Fantasta102

Fantasta102

    Maniak

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2165 Postów:
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 23.11.2018, 12:12

ŻYCIORYS SEKSUALNY - PORADNIK "JAK PISAĆ" STOSOWANY NA WARSZTATACH SLAA

Stworzenie własnego życiorysu seksualnego to pierwsza i podstawowa praca wykonywana na warsztatach SLAA. Życiorys jest przez nas odczytywany na forum grupy warsztatowej (to trudne zadanie). Dopiero po tym ćwiczeniu, polegającym na ujrzeniu w sposób maksymalnie szczery swojej przeszłości seksualnej i ujawnieniu jej przed osobami współzdrowiejącymi, przystępujemy do dalszej pracy nad określeniem swoich nałogowych wzorców i granic, a następnie do pracy z 12 krokami.

Tekst (autor nieznany):

"Życiorys jest pierwszą pracą przedstawianą na naszych warsztatach SLAA. Dobrze jest mieć już za sobą pewien etap zdrowienia z uzależnienia od seksu i miłości, zaawansowaną abstynencję od wzorców seksualnych i związków oraz chociaż kilkumiesięczny okres uczestnictwa w mityngach. Wcześniej nabyte doświadczenie w innych wspólnotach 12 krokowych też jest bardzo pomocne. Program 12 Kroków wymaga czasu i poświęcenia swojej uwagi, żeby go poznawać i możemy to robić w różnych wspólnotach 12-krokowych.

My, w SLAA, zajmujemy się uzależnieniem od seksu i miłości i pod tym kątem prześwietlamy swoją historię. Zanim przystąpisz do pisania swojej historii, musisz być całkowicie pewny/a swojego uzależnienia od seksu i miłości. Jeżeli jeszcze nie masz takiej pewności, przeczytaj po raz kolejny 40 pytań i idź na najbliższy mityng SLAA. Wróć na warsztaty jak już będziesz pewny/a swojego uzależnienia. Chcemy, żeby praca na warsztatach, pisanie prac i przedstawianie ich grupie było z pożytkiem dla każdego, a przede wszystkim dla Ciebie. Zanim zaczniesz swoją pracę przeczytaj jak najwięcej historii innych uzależnionych. Znajdziesz je w tekście bazowym Anonimowych Uzależnionych od Seksu i Miłości oraz w numerach archiwalnych Biuletynu SLAA. Gotowość do pisania przychodzi sama i trzeba ją wykorzystać. Jednym z nas pisanie przychodzi łatwiej, innym trudniej, ale wszyscy nauczyliśmy się pisać w szkole i teraz wykorzystujmy tę umiejętność. Pisanie życiorysu ma formę wylewania, przelewania na papier tego, co się wydarzyło w naszym życiu i czego doświadczyliśmy. Naszym zadaniem jest przeżyć to, co się w naszym życiu wydarzyło jeszcze raz, przeżyć to w prawdzie. Ustal na grupie termin, w którym będziesz czytać swoją pracę i daj sobie czas na przygotowanie się. Możesz poprosić grupę o poświęcenie całych dwóch godzin na Twoją historię. Możesz również podzielić swój życiorys na części. To Twój czas i Ty decydujesz, ile go potrzebujesz.
Poproś sponsora lub kogoś z grupy o sugestie, co do podejścia do swojego życia. Punkt widzenia drugiej osoby może ukierunkować Twoją uwagę na istotne szczegóły. I jeszcze jedno: Twój życiorys nie musi być kompletny. Tylko niektórym z nas udaje się za pierwszym podejściem spojrzeć kompleksowo na swoje uzależnienie. Pisz najpierw o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Może to być:
-opis związku, który właśnie zakończyłeś/aś
-przegląd wszystkich Twoich związków
-Twoja relacja z matką lub ojcem
-wzorce uzależnienia w różnych okresach życia
-dzieciństwo i środowisko w jakim dorastałeś/aś
-wykorzystanie seksualne, molestowanie, gwałty
-upokorzenia, lęki, wstyd i tajemnice
Jeżeli Twoim głównym wzorcem jest płatny seks – pisz o uczuciach, pieniądzach, stratach. Jeżeli miałeś/aś obsesję na punkcie jednej osoby – pisz o tej obsesji. Jeżeli byłeś stale zakochany/a – pisz o swoich fantazjach. Pisz o bezsilności, rozpaczy, uwikłaniu, niechcianych ciążach, zdradach. O swoich zdradach – zdrady partnera to jego problem.

Napisz o swoim życiu, które przemijało i które traciłeś/aś na uzależnienie. Zapłaciłeś/aś wielką cenę za coraz krótsze okresy haju. Napisz o swoich złudzeniach i bezkrytycznym przywiązaniu do nich, do ludzi od których nie mogłeś/aś się uwolnić, przedmiotów, przekonań. Napisz też o okresach samotności, anoreksji i wycofania z życia. Przypomnij sobie pierwsze swoje zauroczenie, zakochanie, pierwszy seks. Przypomnij sobie swoje ucieczki, kłamstwa. Od kogo? Do kogo? Postaw sobie pytanie: Po co to wszystko robiłeś/aś? Czego tak rozpaczliwie szukałeś/aś? Jak były zakorzenione w Twoim życiu inne uzależnienia; alkohol, nikotyna, obżarstwo, narkotyki? Jak to było z przyjaciółmi, spędzaniem wolnego czasu, pracą, płaceniem rachunków? Dokąd Cię to zaprowadziło?

Twój życiorys nie musi być wygładzony, ma być prawdziwy. Po prostu siadaj i pisz!"
  • 3Także oznaczono tymi tagami: życiorys, slaa, warsztaty