Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ośrodek Radzimowice

szklarska poręba ośrodek radzimowice terapia

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Luki7

Luki7

Zadomowiony

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 263 Postów:

Napisany 27.05.2018, 08:53

Nadeszła ta chwila z którą mogę podzielić się z wami wrażeniami z pobytu w jednym z najlepszych, jak nie najlepszym ośrodku leczenia uzależnień w Polsce. Choć jak chodzi o leczenie seksoholizmu to chyba jedyny, a z całą pewnością najlepszy.

Terapeuci byli szkoleni u samej Pauli Hall oraz Nicka Turnera i widać na każdym kroku ich doświadczenie w leczeniu erotomanii.

A więc tak:

W ośrodku jest nie więcej jak 32 osoby, podzielone na dwie grupy terapeutyczne. Są pacjenci komercyjni i z nfz. Niestety seksoholizm nie jest refundowany przez fundusz zdrowia, więc jesteśmy zmuszeni płacić 1650zł za tydzień. 

Jak wygląda dzień w takim ośrodku? Każdego dnia tak samo. Mamy rano rozgrzewkę, śniadanie potem 3h pracy grupowej, obiad, 2h pracy grupowej, kolacja, społeczność i spać. Oczywiście między każdym punktem sporo czasu wolnego.

KONSULTACJE INDYWIDUALNE z terapeutą przydzielonym są 2x w tygodniu w przypadku komercyjnego, raz w tyg w przypadku nfz - umówmy się, że bd pisał tylko o komercyjnym, bo nfz nas nie dotyczy, choć niedawno hazard nie był refundowany, a już jest, podobno seksoholizm także ma zostać objęty opieką funduszu zdrowia, więc kto wie... może kiedyś...

Na konsultacjach dostajemy m in tematy prac terapeutycznych, które mamy za zadanie napisać i potem przeczytać na grupie.

Tematy są różnorakie, podam kilka moich: "Historia nałogu" "Jakie moje funkcjonowanie wpłynęło na decyzję podjęcia leczenia w ośrodku" "Jak będę sobie radził z napięciem seksualnym i stresem" "List do małego Łukaszka od dorosłego z terapii". Tematy są różne i dobierane indywidualnie. Ilość jest uzależniona od tego w jakim tempie pracujemy. 

Na grupie po przeczytaniu dostajemy informacje zwrotne od reszty, a potem omawiamy dalej temat z terapeutą prowadzącym zajęcia. Często prowadzone są także psychodramy, czyli ogrywanie różnych scen w celach terapeutycznych.

Mimo, że nie byłem nigdy przez długi czas na terapii indywidualnej, np pół roku żeby móc coś o tym powiedzieć, tak jednak uważam, że podczas terapii grupowej można czasem przerobić o wiele więcej niż indywidualnie.

Sam terapeutą polecił mi dalej szukanie grup terapeutycznych, bo w moim przypadku taka pomoc może okazać się bardziej pomocna niż indywidualna.

Długość pobytu to też ważna kwestia. Możliwe okresy to 2, 4, 6, 8 tyg. Rozumiem, że w naszym przypadku, problemem może być bariera finansowa, gdyż za 6tyg musielibyśmy zapłacić prawie 10tys zł. Jasne, nie mnie oceniać możliwości innych, ale... jeśli tylko macie możliwość, a się zastanawiacie to jedźcie tam. Choćby dwa tygodnie. Naprawdę warto. Można w krótkim czasie zobaczyć bardzo wiele w swoim życiu. Część terapeutów prowadzi też terapię online podobno, więc można się potem dalej kontaktować. Co 3 sobota miesiąca są spotkania dla absolwentów. Naprawdę można bardzo dużo zrobić dla siebie.

Generalnie najlepszą opcją jest przyjazd na 6tyg. Jak ktoś z zaangażowaniem pracuje, to wierzcie mi, jest to ogrom czasu. Ja po 2 tyg zrobiłem naprawdę wiele jak dla mnie, a co dopiero jakbym miał jeszcze 4...

Niemniej jednak, zawsze będę powtarzać, że liczy się to ile od siebie damy.

Każdy z terapeutów prezentuje inny nurt terapeutyczny. Robi to naprawdę ogromne wrażenie, ale trzeba to przeżyć żeby zobaczyć. Ja byłem i jestem pod wrażeniem. 

Ciekawe jest to, że nawet z pracy alkoholika czy narkomana można się wiele nauczyć i odnieść to do własnego życia.

Oczywiście każdy terapeuta szanuje także poglądy innych i nikt na siłę nie będzie Ci wciskał czegoś co nie zgadza się z twoimi poglądami.

Ludzie także otwarci, akceptujący twoje problemy. Ja czułem się tam bezpieczny i zrozumiany, choć nie było łatwo się otworzyć.

Trzeba też zaznaczyć, że relacje jakie tam panują, są też trochę wymuszone, jest to relacja terapeutyczna. Chodzi o to, że ludzie w wolnym czasie także szczerze gadają o swoich problemach itd, ale robię to tylko i wyłącznie dlatego, że są w t takim ośrodku i służy to im zdrowieniu. Każdy podpisuje też regulamin, jest zobowiązany to zachowania tajemnicy terapeutycznej czy jakoś tak...

W moim odczuciu nic nam tam nie grozi.

Każdego dnia jakiś terapeuta ma dyżur, więc zawsze można przyjść i dogadać jeszcze jakiś temat.
Jestem otwarty na wasze pytania, może z czasem dopiszę coś więcej, ale na pewno wygodniej mi będzie, jeśli sami dopytacie o coś, czego brakuje.
Ja jestem zadowolony i wdzięczny sobie za pobyt w tym ośrodku. Mam nadzieję, że zapoczątkuje to mojemu trzeźwieniu.

Pozdrawiam,

Luki

• 1

#2 Shaleye

Shaleye

Maniak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1039 Postów:

Napisany 27.05.2018, 22:49

Hej Luki! Super że wróciłeś i że o razu dzielisz się z nami zdobytym doświadczeniem! :)

Bardzo dużo udzieliłeś informacji które mnie interesowały. Dzięki bo są to niezbędne szczegóły organizacyjne.

Jeśli mogę prosić to proszę napisz jeszcze więcej jakie ćwiczenia lub prace do wykonania okazały się dla Ciebie najbardziej przełomowe, które poleciłbyś do wykonania dla nas.

Zrobiłeś piękne postępy. Jesteś gość!

Pozdrawiam Ciebie

Shaleye

• 0

#3 stalker

stalker

Wyga

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 506 Postów:

Napisany 29.05.2018, 15:04

Czy dobrze zrozumiałem, że tam spotykają się osoby z różnymi uzależnieniami? W ramach grup terapeutycznych też? Bo piszesz o nauce od alkoholika czy narkomana.

A z tych nurtów terapeutycznych przypadł Ci jakiś szczególnie do gustu?

Czyli dziennie 5 godzin zajęć w grupach. Społeczność. Indywidualne konsultacje. A czas wolny podporządkowany terapii, czy pełna swoboda? Były wyjścia poza ośrodek?

Ten post był edytowany przez stalker dnia: 29.05.2018, 15:05

• 0

#4 Luki7

Luki7

Zadomowiony

• Autor(ka) tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 263 Postów:

Napisany 29.05.2018, 17:14

Shaleye takie kwestie już typowo terapeutyczne, a nie organizacyjne to będę się starał na swojej ścieżce polecić. Tu wolałbym zostać przy samej organizacji. 

Dzielę się, bo mam nadzieję, że ktoś z forum także skorzysta z tego ośrodka, bo naprawdę warto :)

Stalker -  Tak, dokładnie. W ośrodku są różne uzależnienia i na grupach także. Ogólnie najwięcej alkoholików było, ale to wszystko zależy od okresu. Raz pewnie więcej jest tych, a raz tamtych. 

Do Gustu przypadł mi najbardziej nurt egzystencjalny Viktora Frankla. Inny terapeuta prowadził zajęcia w sposób bardzo ekspresywny, co też mocno uderzało w człowieka. W sumie nie wiem, czy każdy prezentował inny nurt, ale każdy z terapeutów miał tak jakby swój styl prowadzenia zajęć. Natomiast tego nurtu egzystencjalnego jestem pewien, bo na stronie radzimowic jak są terapeuci, to jeden z nich ma właśnie wpisane u siebie, że szkolenia w danym nurcie i rzeczywiście to się sprawdza.

Jak mieszkasz na terenie ośrodka to w czasie wolnym robisz co chcesz, ale nie możesz wyjść poza obszar  budynku, np jak chcesz do sklepu czy na miasto to musisz dostać przepustkę od terapeuty. W czwartki zawsze są jakieś wycieczki dla chętnych, a w niedzielę można wyjść w celach religijnych, np do Kościoła.

• 0

Także oznaczono tymi tagami: szklarska poręba, ośrodek, radzimowice, terapia