Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Okulary czy soczewki kontaktowe?

oczyzdrowie

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Fau

Fau

Weteran :>

• Moderatorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1615 Postów:

Napisany 20.07.2015, 11:34

Hej

Pytanie do osób z wadą wzroku - co jest według Was lepsze?

okulary czy szkła kontaktowe?

Słyszałam,że podobno szkła kontaktowe szybciej przyczyniają się do pogorszenia wzroku,to prawda?

Pozdrawiam :D

Fau

• 0

#2 shinobi22

shinobi22

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 Postów:

Napisany 20.07.2015, 16:21

Hej, moim zdaniem lepsze są okulary :). Mimo że szkieł kontaktowych nigdy nie miałem, to nie wyobrażam sobie, jakbym je (szkła) nakładał/zdejmował i wymieniał co krótki okres czasu (kiedy obecne okulary mam już z 6 lat i dalej są super). Poza tym te okulary, które mam to są po prostu fajne (fajnie wyglądają) i mi się podobają.

Aczkolwiek to jest tylko opinia człowieka, co szkieł kontaktowych nie miał nigdy w ręku, więc jest 100% subiektywna ;).

Ten post był edytowany przez shinobi22 dnia: 20.07.2015, 16:21

• 0

#3 poezja

poezja

Zeszłam na ziemię i żyję

• Moderatorzy
  • 1579 Postów:

Napisany 20.07.2015, 16:43

Moja koleżanka w pracy nosiła szkła kontaktowe. Niestety nie mogła się przyzwyczaić i po jakimś pół roku wróciła do okularów

• 0

#4 Szymonn

Szymonn

z problemami

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 584 Postów:

Napisany 20.07.2015, 21:56

Fau, pogadaj na ten temat z okulistą. Mi np moja wada uniemożliwia komfortowe korzystanie z soczewek, ale inniinni z pracy czy rodziny strasznie sobie chwalą nawet przy wadzie wzroku powyżej 5.. ja mam okulary od 24 lat i chciałbym się już ich pozbyć...
  • 0

#5 bohaterdnia

bohaterdnia

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 26 Postów:

Napisany 21.07.2015, 23:39

Poczytaj o metodach batesa ;)

Bardzo fajne jest te forum

iblindness.org

Mozna poczytac o naprawde bezndziejych przypadkach, ktore wyszly z wady

• 0

#6 baxx

baxx

Marzyciel

• Użytkownicy
  • 1264 Postów:

Napisany 22.07.2015, 08:46

hej Fau :)

Ja osobiście proponuje okulary bo jednak szkla kontaktowe to jakby nie bylo ciało obce w oku, moze prowadzic do podraznien.

Okulary natomiast dodaja uroku osobistego.........zaufaj mi :)

Pozdrawiam,

baxx

p.s.

alez sie dzis rozgadalem cale dwa posty dałem jak nigdy :)

• 0

#7 noitome

noitome

emotion sickness

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 868 Postów:

Napisany 22.07.2015, 18:11

Nosze okulary od gimnazjum, bo nie wyobrazam sobie wkladania palca do oka, by zaaplikowac soczewki :P Nieraz mam kryzysy i wkurzam sie, ze tak slabo widze bez nich (jestem krotkowidzem) albo z powodu tego, ze corka ma chyba po mnie slabe oczy (astygmatyzm), ale co poradzic... Od jakiegos czasu wybieram oprawki bezramkowe (patentki), ktore sa najlzejsze i najmniej widoczne z mozliwych i jakos zyje, chociaz zazdroszcze osobom zdrowym.

Co do soczewek - zauwazyliscie, ze zdecydowana wiekszosc okulistow i optykow z taka pasja reklamujacych soczewki, nosi okulary? Mnie to daje do myslenia... Mam tez kolezanke, ktora przy swojej wadzie wzroku moze tylko soczewki nosic i musi z tego powodu cyklicznie jezdzic na zabiegi regenerujace galke oczna, bo soczewki scieraja jej warstwy zewnetrzne. Ta dziewczyna mowi, ze gdyby tylko mogla, nosilaby okulary.
  • 0

#8 Peter740

Peter740

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 24.07.2015, 20:23

Witam

Ja aktualnie pracuje w sklepie z soczewkami i powiem Ci że to zależy od tego jak często chciałbym je używać ;)

Wiesz jak dla mnie nie opłaca się kupować soczewek miesięcznych lub jednodniowych , jeśli będziesz je nosić tylko do czytania , czy po prostu gdy chcesz gdzieś wyjść . 

Kolejnym powodem są na pewno finanse , bo mimo tego że masz te soczewki to musisz doliczyć do tego płyn itd. 

Co do aplikacji to nie jest aż tak źle , bo fakt jest to dość irytujące szczególnie jak czasami gdzieś Ci zjedzie , ale to jest po prostu kwestia podejścia .

Z tym pogorszeniem wzorku to nie prawda , ponieważ musiałabyś stosować soczewki niezgodnie z przeznaczeniem tzn. nosić je po terminie ważności lub jak są brudne. 

Sam noszę soczewki miesięczne i mogę powiedzieć z czystym sumieniem że czuje się w nich super .

Najfajniejsze jest to że nie musisz się martwić zimą , że zaparują Ci okulary , albo po prostu gdzieś Ci wylecą .

Jedynym minusem soczewek jest to że są dość łamliwe i po prostu trzeba przywiązywać większą uwagę do ich pielęgnacji.

Jak widać opinie są podzielone i jak bym miał Ci coś poradzić , to najlepiej sama sprawdź ;)

• 0

#9 Harima

Harima

Maniak

• Użytkownicy
  • 1326 Postów:

Napisany 24.07.2015, 21:05

Wtrącę się nieśmiało choć sam wady wzroku jako takiej NA RAZIE nie mam (póki co stwierdzony astygmatyzm w lewym oku na wartość 0,2), a nikt jeszcze nie zaproponował pewnego, innego rozwiązania...

Wydaje mi się, że lepiej nosić już te okulary, a zamiast soczewek oszczędzać fundusze i w momencie posiadania odpowiedniej stabilizacji finansowej i życiowej zdecydować się na zabieg laserowej korekty wzroku. Jak wada jest średnia załóżmy do -/+ 3.0 dioptrii to chyba lepiej wydać te 12 000 zł na oczy?

Z reguły cennik waha się w przedziale 1800-2300 zł za +/-1 dioptria w jednym oku -> wszystko zależy od diagnozy i zaproponowanego rodzaju korekty.

Sam mam np. w kwestii uzębienia  zaoszczędzone 2800 zł na implant górnej jedynki, bo wiem, że kiedyś ona wypadnie (miałem leczenie kanałowe 7 lat temu + kilka innych zabiegów).

Oczka mimo wszystko taniej wychodzą niż zęby choć to kwestia indywidualna.

Ten post był edytowany przez Harima dnia: 24.07.2015, 21:09

• 0

#10 Peter740

Peter740

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 24.07.2015, 21:32

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem , ale mam co do tego wątpliwości .

Niby wszystko fajnie , ale jakoś nie mogę się do tego przekonać , pewnie dlatego że teraz już się przyzwyczaiłem do tych soczewek .

Z resztą opinie są jak zwykle podzielone i sam mam dylemat , bo z tego co słyszałem jednym z minusów takiego zabiegu jest tzw. zespół suchego oka .

Podejrzewam że może być w tym choć trochę prawdy , ale póki co nie odważę się tego sprawdzić.

Wracając do soczewek:

Ogólnie jak mówiłem , najlepiej się samemu przekonać , bo to akurat wiele nie kosztuje (plus minus koszt wizyty na badaniu i wtedy dalą Ci próbne soczewki). 

Wiesz na ogół ludzie boją się tego że to jest ciało obce i też ma wpływ na oko , owszem ma , ale to w minimalnym stopniu .

Głównie chodzi o to że soczewka po upływie dnia lekko się wysusza i objawia się to tym że po prostu masz zmęczony oczy.

Powiem Ci tak jeśli faktycznie chcesz spróbować ,to nie powinno być problemów i wtedy łatwiej też podjąć decyzje co dalej ;)

Pozdrawiam 

Piotr 

Ten post był edytowany przez Peter740 dnia: 24.07.2015, 21:50

• 0

#11 Harima

Harima

Maniak

• Użytkownicy
  • 1326 Postów:

Napisany 24.07.2015, 22:20

Dlatego zasugerowałem wadę maksymalnie do 3 dioptrii "+" lub "-", bo tak jest najkorzystniej i najbezpieczniej. W cuda, że i u nas, w Polsce leczą krótkowzroczność do nawet -10(!) to i mnie ciężko uwierzyć. To nie tak, że powątpiewam w wiedzę naszych lekarzy, bo jednak większość merytorycznie jest przygotowana dobrze do swojego zawodu, ale kwestia posiadanego sprzętu, zaraźliwego przejścia z postawy heroicznej do rutyniarza + naciąganie niektórych. Większa cena nie zawsze znaczy lepiej, a taka zabawa to głównie prywatny sektor.

Możliwe że za 10-15 lat cennik ulegnie zmianie lub/i postęp medycyny wprowadzi lepsze i tańsze rozwiązania. Kiedyś mój kolega, który ma konkretne problemy z kolanem i stawem skokowym zażartował, że chyba sobie utnie nogę i zamontuje "Pistoriusa" (protezę z włókna węglowego), bo taniej mu to wyjdzie od rehabilitacji, zabiegów itd.

Jakkolwiek by to niesmacznie zabrzmiało, COŚ w tym jest :D

Ten post był edytowany przez Harima dnia: 24.07.2015, 22:24

• 0

#12 Fau

Fau

Weteran :>

• Autor(ka) tematu
  • Moderatorzy
  • 1615 Postów:

Napisany 02.09.2015, 16:34

Siema

No więc mimo wszystko po tej dyskusji zdecydowałam się na soczewki - wydają mi się być korzystniejsze niż okulary, przy soczewkach sferycznych koszt miesięcznego użytkowania tak na dobrą sprawę wynosi grosze.

Wkładanie sobie palca do oka nie jest takie straszne,można się do tego przyzwyczaić - ale to zależy od osoby,jedni mają problem ,drudzy się przyzwyczajają.

Co do suchego oka - czasami faktycznie oczy są zmęczone,ale nie jestem w stanie powiedzieć od czego to zależy,bo np. przez kilka dni jest ok a potem oczy są zmęczone. No ale zawsze można sobie kupić płyn do oczu.

Tak czy siak polecam soczewki. Dobrze dobrane nie są wcale złe.

W tym,że trzeba mieć swój łeb, bo mi salon optyczny dał takie parametry,że moje soczewki byłyby teoretycznie dobre jedynie dla soczewek za 200 zł/mc. [jednodniowe] ale zmieniłam średnicę soczewki o 0.2 ,widzę dobrze,  a koszta soczewki są zdecydowanie niższe.

Fau

Ten post był edytowany przez Fau dnia: 02.09.2015, 16:36

• 0

#13 Szymonn

Szymonn

z problemami

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 584 Postów:

Napisany 02.09.2015, 20:19

Suchie oki to np ile czasu przebywałaś w klimatyzowanym pomieszczeniu, albo przy wiatraku, czy nawiew w aucie wiał Ci w twarz i najważniejszy to czystość powietrza. U mnie w pracy ludzie w soczewkach narzekają już po kilku godzinach, sam syf:-D

Fau, gratuluję decyzji.
  • 0

#14 michal15

michal15

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 Postów:

Napisany 06.09.2015, 00:36

Noszę soczewki bardzo długi czas. Po domu często w okularach, albo bez niczego. Dla kogoś kto uprawia sport, niezbędne, a w moim przypadku okulary w przeciągu sekund, robiły ze mnie informatyka, co tym bardziej prowadzi mnie do soczewek :). Jestem bardzo zadowolony i polecam!

• 0

#15 Circe

Circe

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 Postów:

Napisany 06.09.2015, 13:38

Osobiście noszę soczewki od około 2 lat i bardzo je sobie chwalę :) Co prawda, zgubiłam jedną aż raz, a czasem zdarzało mi się zakładać na jedno oko po dwie, ale ze mnie taka ciapa trochę jest :P Mimo wszystko o wiele wygodniej mi w nich niż w okularach.

• 0

#16 kolorowanka

kolorowanka

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 69 Postów:

Napisany 03.10.2016, 14:06

Ja na razie zostaję przy okularach, bo zwyczajnie... Dodają mi uroku i charakteru. Bez okularów wyglądam okropnie. Tak więc, w moim przypadku głosuję właśnie na nie.
  • 0

#17 Writan

Writan

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 Postów:

Napisany 04.10.2016, 10:46

Zdecydowałem się na soczewki ostatnio i nie żałuję według mnie bardzo dobre rozwiązanie, lepsze niż okulary na pewno! 

• 0