Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Nasze sny - podświadomość

sen podświadomość

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wojciech89

Wojciech89

Zadomowiony

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 323 Postów:

Napisany 06.06.2013, 23:04

Od dłuższego czasu odkładałem założenie tego wątku. Pomimo, że jest w dziale Off-topic, to wydaje mi się, że ma wiele wspólnego z naszym uzależnieniem, bo może pomagać w rozpoznawaniu przyczyn naszego nałogu.

Odnośnie tematu, mam na myśli sny, które się powtarzają i odzwierciedlają to, co jest w naszej podświadomości. A może są one przypadkowe i... nie wynikają z niczego?

Opiszę mój przypadek, a później odniosę to do mojego życia. Otóż, bardzo często mam sny, w których jestem w szkole. Ot, zwykłe lekcje, przerwy albo po prostu spotkania z ludźmi - przede wszystkim z podstawówki/gimnazjum, czasem z liceum. Podczas tych snów jest zwykle jedna różnica. Nie jestem już tak bardzo nieśmiały jak kiedyś. Staram się rozmawiać z dziewczynami, co w realnym życiu nie miało miejsca. Poza tym, często jednym z bohaterów jest nauczycielka, której najbardziej się bałem (liceum). Jednak w tym wirtualnym świecie potrafię z nią normalnie dyskutować, jestem nawet aktywny podczas lekcji.

Czy takie sny rzeczywiście coś mówią o nas? Mam świadomość, że większość ma sny o szkole, ale u mnie dodatkiem jest fakt, że już nie jestem takim tchórzem. Wygląda to tak, jakbym chciał zmienić to wszystko, co skutkowało na mój obecny stan.

Jest jeszcze jeden sen, który się często powtarza. Wydarzenia są różne, ale efekt taki sam - staram się nie spóźnić do szkoły, do Kościoła, czy na cokolwiek. Nagle dowiaduję się, że już jestem spóźniony i szukam różnych sposobów, aby dotrzeć na miejsce jak najszybciej - zwykle bez efektu. Przykładowo, często zastanawiam się, czy opłaca się iść na Mszę, skoro mam świadomość, że spóźnię się o przynajmniej 15-20 minut.

Jestem również ciekaw czy spotkaliście się z tym tematem w literaturze. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że gdzieś o tym czytałem. A może wy macie jakieś doświadczenie odnośnie tego relacji podświadomość-sen? Czekam na dyskusję, bo wydaje mi się, że temat jest warty uwagi.

• 0

#2 kabat_one

kabat_one

I'm an aligator

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 380 Postów:

Napisany 07.06.2013, 08:59

Ciekawy temat. Nigdy się tym nie interesowałem o czym mogą mówić sny, ale zazwyczaj istnieje jakies tam powiązanie z życiem.

Może poszukaj czegoś w internetowych sennikach? Próbowałem szukać o tym spóźnieniu, w dokładnym kontekście jak twoje sny nie ma, ale ciekawie jest opisane to : http://www.sennik.bi...lot-lub-pociag/

Każdy chyba ma takie chronicznie powtarzające się sny, ja mam z kolei taki, że idę sobie po torach, wzdłuż szyn kolejowych. Nagle spostrzegam jadący wprost na mnie pociąg, a ja nie potrafią uciec na czas, mam jakby związane nogi i ruszam się strasznie ociężale. Zazwyczaj w momencie kulminacyjnym pobudka i pikawa dostaje niezłego kopa ;)

• 0

#3 dee_dee

dee_dee

Wyga

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 934 Postów:

Napisany 07.06.2013, 15:57

Każdy chyba ma takie chronicznie powtarzające się sny, ja mam z kolei taki, że idę sobie po torach, wzdłuż szyn kolejowych. Nagle spostrzegam jadący wprost na mnie pociąg, a ja nie potrafią uciec na czas, mam jakby związane nogi i ruszam się strasznie ociężale. Zazwyczaj w momencie kulminacyjnym pobudka i pikawa dostaje niezłego kopa ;)

Każdy tak ma! W śnie jak uciekasz to biegniesz jakby w wodzie, tak powoli. To strasznie męczy psychicznie i fizycznie Mi się często śni że ktoś mnie goni i tak samo, nie moge uciec bo ruszam się jak mucha w smole, a w sercu mnie ściska. Masakra :)

Ja nie wierze w sny, w sensie sennikowym, ale myślę że mają  jakieś powiązanie z życiem,z  tym co czujemy. Np czasem śnią mi się koleżanki z "młodości" z którymi zerwałam przyjaźń ileś lat temu i bardzo to wtedy przeżyłam

• 0

#4 Wojciech89

Wojciech89

Zadomowiony

• Autor(ka) tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 323 Postów:

Napisany 08.06.2013, 12:49

Ciekawy temat. Nigdy się tym nie interesowałem o czym mogą mówić sny, ale zazwyczaj istnieje jakies tam powiązanie z życiem.

Może poszukaj czegoś w internetowych sennikach?

Pamiętam, że swego czasu miałem często powtarzający się sen z wypadającym zębem i za podpowiedzią kolegi, z ciekawości, wszedłem na taką stronę. No i od tego momentu nie wchodzę - bo to była przepowiednia (i w dodatku niezbyt miła), a właśnie przepowienie mnie nie przekonują. Zdanie mam podobne do dee_dee, że w snach jest część naszego życia - często przez nas niedostrzegana, a zakorzeniona gdzieś w podświadomości.

• 0

#5 Szymonn

Szymonn

z problemami

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 595 Postów:

Napisany 08.06.2013, 23:29

Możesz spróbować wywołać ten sen świadomie podczas snu, może wtedy zrozumiesz coś więcej? Może poznasz przyczynę swojego odważnego zachowania? A może podświadomie sam się nakręcasz (widzisz siebie jako lepszego człowieka i może to zmotywuje Cię do działań w życiu). Ja tylko. wypisałem swoje domysły (pewnie nietrafione). Dawno dawno temu czytałem potęgę podświadomości murphiego (chyba) i możliwe, że tam było o czymś takim.
  • 0

#6 makulko

makulko

Inspector

• Moderatorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1821 Postów:

Napisany 10.06.2013, 05:27

Ciekawe, że jakiś czas temu, pisałem o swoich doświdczeniach ze snem w ścieżce InTheJungle. klik

Odnośnie snów oraz kłamstwa. Ja mam taką metodę, która nieźle się sprawdza:

Otóż w ciągu świadomego funkcjonowania zbierają się we mnie różne emocje, których tak na prawdę nie jestem świadomy. W czasie snu gdy śpię umysł przekształca je i czasem wypływają one w formie snów, z tym że, chociaż emocja pozostaje ta sama, to bardzo często zmienia się sytuacja lub obraz - który niczym collage składa się z różnych kawałków rzeczywistości.

Kiedy rano się budzę i pamiętam sen, próbuję odczytać, co ten sen mi o mnie mówi - z pomiędzy wyśnionych obrazów staram się odczytać główne emocje, które im towarzyszą i w jakiś sposób skojarzyć je z aktualnymi wydarzeniami. Ważne jest to, że nie nie jest to absolutnie proces intelektualny, tylko forma raczej obserwacji i czytania, tego, co sen "chce" mi o mnie powiedzieć. I w zasadzie, , przy pewnym wysiłku, to niemal w 100% udaje mi się zazwyczaj odkryć o co tak naprawdę chodzi w tym śnie. I niemal zawsze jest to coś odkrywczego. Ciężko to wyjaśnić jeżeli się tego nie doświadczy, niemniej nie ma to nic wspólnego z wiarą w jakieś tajne znaczenie snów, parapsychologię etc, a raczej właśnie z uważnością i umiejętnością nawiązania kontaktu z samym sobą.

Czasem jest tak, że jakiś fragment snu jest dla mnie niezrozumiały, ale gdy mu się uważniej przyjrzę, to często dochodzę do tego, skąd się taki motyw wziął.

Przykład (autentyczny choć jeden z bardziej oczywistych; ma za zadanie tylko pokazać metodę):

Sytuacja: sezonowe spiętrzenie spraw w pracy, coraz większa gonitwa spraw do załatwienia, presja.

Sen: jestem w domku na szczycie góry, która stoi na środku oceanu. Woda się podnosi, zalewa domek, ja przechodzę po kolejnych pokojach szukając suchego miejsca, w końcu płynę na jakiejś desce.

Analiza:

Obrazy: ostatnio przeczytany artykuł o wspinaczce po górach, obejrzany projekt drewnianego domku, widziana pocztówka przedstawiające zachód słońca nad morzem

Emocje: poczucie, że nadmiar spraw mnie zalewa a ja tracę kontrolę nad ich ilością, rozpaczliwe próby utrzymania się na powierzchni załatwianych spraw.

Zyskana wiedza: odkrycie, że istnieje we mnie lęk, którego na co dzień nie jestem świadomy.

Zaletą tej metody jest to, że wyśnione emocje są prawdziwe, takie jakie faktycznie przeżywam - czego nie da się powiedzieć o emocjach, gdy jesteśmy na haju czy pod wpływem alkoholu.

Tak to mniej więcej wygląda u mnie.

• 0

#7 dee_dee

dee_dee

Wyga

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 934 Postów:

Napisany 10.06.2013, 18:09

Ciekawe, że jakiś czas temu, pisałem o swoich doświdczeniach ze snem w ścieżce InTheJungle. klik

Ja pamiętam :)

Tez ostatnio dokonałam takiej analizy! Chyba zaśmiecę forum, swoją opowieścią, ale moim zdaniem to ciekawe :P Śniło mi się że wszyscy myśleli że jestem niewidoma, zaczepiali mnie, przeprowadzali przez ulicę a ja się dziwiłam dlaczego, i wstydziłam się powiedzieć że widzę, więc udawałam niewidomą i bałam się że w końcu na coś się spojrzę i wyda się że widzę.

A ten sen wziął mi się z tego, że widziałam w autobusie dziewczynę z biała laską piszącą coś na telefonie, bardzo mnie zaciekawiła. Poza tym ostatnio rozmyślałam nad moim problemem jakim jest brak utrzymywania kontaktu wzrokowego z ludźmi, doszłam wtedy do wniosku, że muszę wyglądać jak niewidoma gdy mówię coś do kogoś i patrze się nieobecnym wzrokiem np na drzewo a nie na ta osobę.

• 0

#8 Nathalie

Nathalie

Zadomowiony

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 340 Postów:

Napisany 30.07.2014, 21:36

Kwestia interpretacji snów bardzo mnie od jakiegoś czasu interesuje. Zaimponowała mi rzetelna analiza makulko, spróbuję to zrobić u siebie w podobny sposób. Póki co największą zagadką jest dla mnie sen z głównym wątkiem dotyczącym wykorzystywania seksualnego noworodków płci żeńskiej. Terapeuta zasugerował jakieś nadużycia w dzieciństwie, ale tej interpretacji nie czuję. Że pedofilką jestem -  też nie czuję. W każdym razie dziwny sen. A raz zamordowałam człowieka - wsadziłam go do pralki i wyprałam na śmierć ;) I seks z terapeutką też był mocny. Eros i Tanatos - główne siły rządzące światem i (pod)świadomością.

• 0

#9 ruferek

ruferek

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 28 Postów:

Napisany 27.03.2015, 05:32

Witam

Ostatnio mianowicie mam taki mały problem codziennie mam sny od jakiegoś czasu.Po prostu każda nocą mam jakiś sen a kiedyś tak nie było raz miałem sen a raz nie.Ogólnie to pół biedy z tymi snami gorzej ze śnią mi  się głupoty czy też mało przyjemne rzeczy.Często mam sny że się z kims biję albo ostatnio erotyczne. Nie chodzi o sny takie polucyjne tylko nawet o koszmary taki jak dzisiaj miałem i aż sie wybudziłem by tu napisać.Śniła mi się kobieta shemale w takie sytuacji codzienniej i poprostu mnie to obrzydziło.Dodam że zawsze oglądam materiały o charakterze normalnym czyli kobieta z mężczyzną czy lesby  nigdy żadnych dziwactw.Nie wiem co się dzieje może ja na głodzie przez noc jestem i dlatego ale w sumie kiedyś w nocy dobrze mi się spało nawet będąc trzeźwym.Czuję się też taki napięty po nocy jedynie ostatnio miałem wyjątek jak po 6 dniach abstynencji zwaliłem to w końcu czułem się ok teraz robiłem to 3 dni z rzędu ,wczoraj waliłem a tak czy siak mi sie to sni nie że jestem w abstynencji czy coś.

• 0

#10 Gość_KońRafał_*

Gość_KońRafał_*
  • Goście

Napisany 27.03.2015, 11:12

To interesujące...

Mnie od kilku miesiący CAŁY CZAS się coś śni i są to również totalne głupoty i przyznam, że mnie to męczy, bo śni mi się np. codzienność. :D Co ciekawe, pojawiło się to po odstawieniu na dobre... 

Czy na tym forum jest administrator w ogóle?! Chcę usunąć to konto, ale nowe nie zostało aktywowane od tygodnia...

• 0

#11 ktos0

ktos0

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 199 Postów:

Napisany 08.04.2015, 23:43

Tez mialem sen o ruszajacym sie zebie, ten sam zab po pewnym czasie sie uszkodzil.
Radze go sprawdzic :-)

Tylko mam taki problem ze snia mi sie brudne sny.
Sa one zapamietane.

Wiecie moze co mozna zrobic aby one mi sie nie snily lub abym ich nie zapamietywal?
  • 0

#12 Maartra

Maartra

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 8 Postów:

Napisany 21.11.2016, 12:07

Sny to odzwierciedlenie tego co się dzieje w naszym życiu i naszej głowie. Bardzo często jakieś sytuacje mogą pojawiać się w naszych snach, mogą do nas wracać, mogą mówić nam o tym co się stanie niedługo lub mogą być naszym drogowskazem - jednak wtedy trzeba poświęcić czas na interpretację snu. Mnie od dłuższego czasu męczy jeden sen, który się powtarza. To bardzo dziwne, ponieważ zawsze przeplatają się w nim te same elementy.

• 0

#13 HarriettUselm

HarriettUselm

Początkujący user

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 Postów:

Napisany 27.01.2017, 15:32

Po prostu się o Chupacabrze naczytałe. Ja kocham klimaty post-apo, więc mam głównie takie sny. Kilka razy miałem bardzo ciekawe sny, których nie udało mi się do dzisiaj zapamiętać.
  • 0