Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bieganie

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
127 odpowiedzi w tym temacie

#121 Patchfinder

Patchfinder

Maniak

• VIP
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1194 Postów:

Napisany 28.10.2015, 17:45

Nie wiem, czy dyskusja na ten temat się pojawiła, ale ...

Pytanie - czy w rozgrzewkę przed bieganiem włączacie rozciąganie? Proszę o uzasadnienie.

Spotkałem się ze sprzecznymi opiniami.

• 0

#122 Gość_Bruce Wayne_*

Gość_Bruce Wayne_*
  • Goście

Napisany 28.10.2015, 23:33

Nie. Rozgrzewka ma być dynamiczna, żeby pobudzić mięśnie i ścięgna do pracy. Tym bardziej jeśli jest jakiś uraz, to przez rozciąganie może go tylko pogłębić i nici z biegania nawet na dłużej. Mięsień rozgrzany to nie to samo co naciągnięty, a o to chodzi po treningu. Rozciąganie po biegu statyczne, czyli naciągnąć i przytrzymać między 10 a 30 sekund. Ja preferuję krótkie serie po 10 sekund. Rozciąganie po, ponieważ na treningu mięśnie się z zbijają, żeby się nie rozerwać, a potem trzeba je doprowadzić do poziomu zbliżonego do tego sprzed treningu. Jak rozciągniesz przed to masz większe prawdopodobieństwo wystąpienia urazu.

Mam nadzieję, że pomogłem. ☺
  • 0

#123 Patchfinder

Patchfinder

Maniak

• VIP
  • 1194 Postów:

Napisany 29.10.2015, 18:45

Wiesz, tak czułem. Ja zawsze się rozciągałem, chociaż nie było to dla mnie logiczne, bo na zimno. W odmętach internetu trafiłem na takie przygotowanie z rozciąganiem i ślepo to wdrożyłem. Myślę, że min. to spowodowało moją kontuzję. Dzięki. Twoje argumenty trafiają do mnie. 

• 0

#124 Shaleye

Shaleye

Wyga

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 656 Postów:

Napisany 29.10.2015, 21:20

Wszystkich ludzi 25 lat + na wuefie uczyli rozciągania przed treningiem lub zawodami. To fundamentalny błąd i jeśli już to rozciągamy się po bieganiu. Miałem szczęście że mam znajomego instruktora fitnesu i sporo wiedzy liznąłem właśnie z tego źródełka.

A czy spotkaliście się z problemem otarcia sutków podczas biegania? Sam tego doświadczyłem. To jak posypywanie solą rany (praktycznie dosłownie).

Jeśli macie taki problem to są dwa wyjścia: obcisła koszulka lub plastry. Problem z głowy. Sprawdzone na dłuższych trasach.

Ostatnio zastanawiałem się nad odświeżeniem obuwia biegowego i znalazłem info że można normalnie wyprać buty w pralce. Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Druga sprawa: czy słyszeliście o "zasadzie 400 km" - że po tym dystansie należy wymienić obuwie biegowe?

• 0

#125 Harima

Harima

Maniak

• Użytkownicy
  • 1330 Postów:

Napisany 29.10.2015, 21:42

Rozciąganie tylko PO bieganiu -> robiąc przed naciągamy ścięgna, a te, które pracują podczas biegu są bardziej podatne na kontuzje: ZWŁASZCZA pachwiny udowe. 

A czy spotkaliście się z problemem otarcia sutków podczas biegania? Sam tego doświadczyłem. To jak posypywanie solą rany (praktycznie dosłownie).

Qui. Zwłaszcza w lato jak temperatura powietrza była dużo dużo wyższa i wydaje mi się, że TO była główna przyczyna tj. zwiększona potliwość organizmu. Mam koszulkę termoaktywną, typowo pod bieganie firmy Kalenji, dopasowana, ale niewiele to dawało.

Wydaje mi się, że na tego typu otarcia + otarcia Achillesów, odciski i wiele innych dolegliwości najlepiej po prostu zahartować organizm.

Delikatna skóra to i podatność na rany, z czasem się wzmacnia.

Druga sprawa: czy słyszeliście o "zasadzie 400 km" - że po tym dystansie należy wymienić obuwie biegowe?

Pierwsze słyszę -> to bym musiał już po 3 miesiącach wymienić obuwie.

• 0

#126 Gość_Bruce Wayne_*

Gość_Bruce Wayne_*
  • Goście

Napisany 29.10.2015, 22:53

Zaklejam sutki na każdym biegu powyżej 10 km. Widziałem gości z zakrwawionymi koszulkami na maratonie w zeszłym roku. Kiepski widok...

Co do kilometrażu to ja stosuję 800-1000 km na parę w zależności od rodzaju buta.
  • 0

#127 trojkat

trojkat

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 198 Postów:

Napisany 13.11.2015, 21:18

Zależy co to za obuwie, gdzie się w nich biega, itd. Ja zmieniłem po 800 km, bo było widać, że są po prostu wybiegane.

• 0

#128 Tancerz19

Tancerz19

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 120 Postów:

Napisany 03.05.2017, 23:52

Hej,
Ja biegam od kilku dni i jest super. Mam w klasie kolegę, który ostatnio zajął pierwsze miejsce na zawodach na tysiaka. Myślałem, że w kategorii szkoła średnia pierwsze miejsce to gdzieś z 2:50,a tu ku mojemu zdziwieniu 3:03 :). Oczywiście to bardzo dobry rezultat, jednak myślę, że do pobicia. Pamiętam, że w trzeciej klasie gimnazjum bez żadnego biegania, treningów miałem 3:30, jeszcze na lipnej trasie, więc liczę na pudło w następnym roku szkolnym, z resztą ostatnim ;)
  • 0