Skocz do zawartości

Zdjęcie

Motywacja do działania

poradnik

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 ona

ona

Wyga

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 673 Postów:

Napisany 23.09.2011, 11:35

Słowo motywacja składa się z dwóch części: Motyw i Akcja. Aby podjąć działanie (akcję), trzeba mieć do tego odpowiednie motywy. Jestem ciekawy co Ciebie motywuje do działania, do zmagania się z codziennymi problemami.
Motywacja jest jak paliwo, które pozwala samochodowi jechać. Tym samochodem jesteś Ty. Aby działać, czyli wykonywać jakąś czynność, musisz mieć odpowiednią ilość motywacji.
Podobnie jak z paliwem i drogą, im dłuższa – tym więcej i dłużej potrzebujesz trzymać motywację na odpowiednim poziomie. Jeśli poziom motywacji spadnie, zniechęcisz sie do działania (tak jak samochód, który bez paliwa stanie).
Motywowanie się do działania bywa trudne. Wielu ludzi jest w stanie zmotywować się, kiedy jest to dla nich ważne. Aby łatwiej się zmotywować do działania i utrzymywać ten stan, zastosuj się do porad zamieszczonych poniżej.
Zrób z tego nawyk. Naukowcy udowodnili, że po 21 dniach powtarzania jakiejś czynności, staje się ona nawykiem. Jeśli teraz potrzebujesz motywować się do czegoś, rób to nieustannie przez 3 tygodnie. Po tym czasie będzie to automatyczną czynnością, stając się częścią Twojej rutyny i nie będziesz musiał się do tego motywować.
Nagradzaj się. Jeśli masz problemy z wykonywaniem pewnych czynności, zacznij nagradzać się za wykonane zadanie. Nagrody nie muszą być duże, ale powinny być czymś, co ma dla Ciebie znaczenie, czego nie dostaniesz do momentu gdy nie wykonasz czynności. Ta technika motywacyjna jest pomocna w przypadku czynności, których po prostu nie lubisz robić.
Podziel to na części. Część zadań wydaje się zbyt przytłaczające, nawet do samego rozpoczęcia ich wykonywania. Zamiast skupiać się na końcowym rezultacie, przełam to na kilka części składowych. Za każdym razem gdy ukończysz jedną z tych części, będziesz czuł satysfakcję i widział, że jesteś coraz bliżej końcowego rezultatu. Ukończenie jednej części da Ci motywację do kontynuacji.
Po prostu zrób to! Odkładanie na później przeszkadza w motywacji. Przestań odkładać! Zamiast myśleć o wymówkach aby czegoś nie zrobić, powiedz sobie, że zrobisz to teraz i będzie ukończone. Poczujesz się lepiej, gdy to zrobisz!
Naucz się tego. Wiele razy, przyczyna tego, że nie możemy się zmotywować, leży w strachu przed porażką. Aby trzymać się z daleka od tej pułapki, dowiedz się więcej o temacie. Weź wsparcie. Wsparcie od innych jest pomocne w motywowaniu się do ukończenia swojego celu. Już sama świadomość, że inni wiedzą o Twoim celu, daje Ci motywację do działania i osiągnięcia sukcesu. Włącz do działania swój zespół i daj im wskazówki, jak wzmacniać Twoją motywację przez cały czas.
1. Zrób klarowną listę Twoich celów i trzymaj ją przez cały czas przy sobie.
Powracaj często do tej listy i ekscytuj się każdym celem. Skup się na osiągnięciu tych celów i nie pozwól nikomu, aby Ci przeszkodził. Skupianie się na celach wzmaga motywację do działania, aby je osiągnąć.
2.Nigdy nie skupiaj się na przeszłych błędach i porażkach. Thomas Edison był świetnym wynalazcą, który wymyślił m.in. żarówkę. Nie wiem czy ktokolwiek na prawdę wie, ile razy Edison próbował robić w kółko ten sam test, wprowadzając jedynie niewielkie zmiany każdym z nich. Za każdym razem gdy testował, wierzył że odniesie sukces.
Thomas Edison nigdy się nie poddał od czasu... aż.... żarówka zapaliła się!
Edison nie rozumiał słów: „Zobacz, jak wiele razy próbowałeś to robić i odniosłeś porażkę!”, albo „Nie możesz tego zrobić”! Edison wytrwał i nadal wykonywał swoje testy dzięki swojej motywacji. Był o wiele bardziej świadomy niż ktokolwiek inny, że „Sukces zawsze podąża za wytrwałością.”
3. Zainteresowanie tematem. Brak całkowitego zainteresowania, może oznaczać robienie czegoś innego. Jednak jeśli masz do wykonania zadanie którego nie lubisz robić, powiąż to w umyśle ze wspaniałym celem, nagrodą. Nie lubię prowadzić, ale gdy pamiętam te wspaniałe góry w które jadę, od razu nabieram motywacji do jazdy!
Co mnie motywuje? Myślę, że są to postawione sobie cele. Te mniejsze i te większe.
Uważam, że te mniejsze są bardzo ważne gdyż wytyczają pewną ścieżkę…drogę do tych większych.
Realizując te mniejsze możemy namacalnie odczuć, że posuwamy się do przodu. Nie rezygnuj więc z nich, a jeśli nie spisałeś jeszcze swoich celów – zrób to teraz. To bardzo ważne. Cele, które mamy w głowie (i tylko w niej) bardzo szybko są przez nas zapominane. Te zapisane wdzierają się skuteczniej w naszą podświadomość co powoduje, że zaczynamy je realizować. Tak dla przypomnienia – gdy nastawimy się na sukces nasza podświadomość zrobi wszystko abyśmy go osiągnęli – spotkamy odpowiednich ludzi, wybierzemy ten a nie inny wariant. Wszystko dla osiągnięcia celu, który sobie „zaprogramowaliśmy”
4. Sukces bowiem jest w naszej głowie i zależy on od naszego pozytywnego nastawienia.
Myślcie pozytywnie a osiągnięcie sukces i zrealizujecie marzenia.

Odkąd pamiętam, lubiłem historie z morałem. Odnosiłem się do nich, jak była tylko okazja, sam wiele z nich korzystałem. To małe puzderka pełne dobrych skojarzeń, pogody ducha i światła, które pomaga dostrzec to, co ważne w życiu.
Oto kolejna mądra opowieść. Niech zaowocuje dobrym wzrokiem, światłym umysłem i siłami do zrobienia kolejnego kroku na drodze do odkrywania i zmieniania swojego życia na jeszcze lepsze.
„Odkrywca.”
W ciepłym, wiosennym słońcu, na trawniku pewnego miejskiego ogrodu, pośród rosnącej trawy, wyłoniły się mięsiste ząbki Lwiej Paszczy. Jedna z nich była już cudownym żółtym kwiatkiem. Niewinnym i pogodnym jak zachód słońca w maju. Już po pewnym czasie z <<dmuchawca>> roślinka przekształciła się w delikatną tkankę, składającą się z piórek, niczym koronka, przytwierdzonych do łodyżki, które skupione były w środkowej jej części.
Wszystkie te ziarenka zawierały w sobie mnóstwo pragnień. Kiedy świerszcze zaczynaly intonować swoje serenady, podmuchy wieczornego wiatru kołysały tysiące marzeń.
- Gdzie je będziemy zasiewać?
- Kto wie?
- Zna to tylko wiatr.
Pewnego poranka wiatr swoją niewidzialną ręką rozrzucił mocne i gwałtowne podmuchy. Małe ziarenka przyczepione były do swoich spadochroników trzymając się wiatru poleciały w dal.
- Do zobaczenia… Do zobaczenia - pozdrawiały się małe nasionka.
Kiedy większość z nich lądowała na żyznej ziemi ogrodów i łąk, najmniejsze zdołało odbyć jedynie krótką podróż zakończoną na cementowej krawędzi chodnika. Stało sie ono odrobiną kurzu przybyłego z wiatrem, bardzo biedne w porównaniu z dobrą i urodzajną ziemią łąki.
- Jest cała moja! – powiedziało do siebie ziarenko. Zebrało w sobie wszystkie siły i nie zastanawiając się dwa razy, przystąpiło natychmiast do zapuszczenia w niej korzeni.
Naprzeciw cementowego krawężnika znajdowała się krzywa i chwiejąca ławeczka. To właśnie na niej odpoczywał od czasu do czasu pewien młodzieniec. Był on udręczony i niespokojny. Jego serce wypełniał smutek, a dłonie zawsze zaciskały się w pięści.
Pewnego razu dostrzegł, jak z cementowego krawężnika, wyrastają dwa zielone i delikatne listki. Zaśmiał się szyderczo i powiedział:
- Nie uda się wam! Jesteście słabe tak jak ja! – i zdeptał je swoim butem.
Następnego dnia spostrzegł jednak że listki znowu podniosły się i na dodatek było ich aż cztery.
Od tego momentu nie mógł odwrócić swojej uwagi od obserwowania odważnej i niezłomnej rośliny. Po kilku dniach zamieniła się ona w wesoły i żółty kwiatek, podobny do krzyku radości.
Po raz pierwszy od dłuższego czasu przygnębiony młodzieniec poczuł, że jego smutek i niechęć do życia zaczęły ustępować. Podniósł swoją głowę i zaczął oddychać pełną piersią. Uderzył pięścią w oparcie ławki i krzyknął:
- Oczywiście! Musi nam się udać!
Rozpierała to radość, chciało mu się jednocześnie śmiać i płakać. Palcami musnął delikatnie żółtą główkę kwiatu. Kwiaty odczuwają delikatność i dobroć płynącą od ludzi. A dla małej i odważnej Lwiej Paszczy pieszczota młodzieńca była czymś najprzyjemniejszym.
Nie wypytuj Wiatru, dlaczego znajdujesz się tam, gdzie jesteś. Nawet jeśli zostałeś przykryty warstwą cementu, rób wszystko, abyś mógł zapuścić korzenie i żyć. Masz jakieś przeznaczenie.
Bruno Ferrero “Zna to tylko wiatr”.
To naprawdę historia o niesamowitej dawce motywacji do działania. Trochę pokazuje, jak łatwo się zniechęcamy i poddajemy, zrzucając winę na okoliczności zewnętrzne, ludzi, kataklizmy i zły układ gwiazd.
Podobała Ci się? Mnie bardzo. :)) Wiec działaj i nie poddawaj się!
Cytaty motywacyjne :
„Każdy człowiek powinien mieć jakieś marzenie w życiu, które nada mu cel.”
„Wszystko zaczyna się od małych rzeczy. Każda otaczająca nas rzecz kiedyś była tylko zamiarem w umysłach naukowców, dopiero ich upór i chęć zrealizowania swojego marzenia dała rezultaty, z których możemy teraz wszyscy korzystać.”
"Żadne stworzenie, poza człowiekiem, nie potrafi się śmiać. Jednak tylko człowiek posiada dar śmiania się i jest to dar, z którego może korzystać, kiedy tylko zapragnie."

• 3

#2 Lucius

Lucius

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 87 Postów:

Napisany 23.09.2011, 20:58

Świadomość celów jest ważna- daje ukierunkowanie. :yes: Pamiętajmy też, że perfekcjonizm to wróg. Do perfekcji dochodzi się przez błędy i próby właśnie, starając się być perfekcyjnymi czekamy na odpowiedni moment, odpowiednie reguły, skupiamy się na drobiazgach, tymczasem trzeba poświęcić uwagę 100% danemu faktowi, w którym uczestniczymy (każda sytuacja jest unikatowa, nie ma stricte 2 takich samych sytuacji). Dlatego mam 2 podstawowe zasady: - ad rem ( zawsze do meritum sprawy)
- entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem ( nie mnożyć bytów ponad konieczność, potrzebę - robić to co wystarcza, nie dokładać więcej, myśleć i działać ekonomicznie). Sukcesów życzę :cwaniak:
  • 0

#3 makulko

makulko

Inspector

• Moderatorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1958 Postów:

Napisany 24.09.2011, 06:25

ONA:

Skoro już coś tu wklejasz, to może warto by podać źródło?

Oraz ewentualnie w kilku słowach opisać, jak podane techniki i metody sprawdzają się u Ciebie w praktyce?
  • 0

#4 ona

ona

Wyga

• Autor(ka) tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 673 Postów:

Napisany 06.03.2012, 11:42

ONA:

Skoro już coś tu wklejasz, to może warto by podać źródło?

Oraz ewentualnie w kilku słowach opisać, jak podane techniki i metody sprawdzają się u Ciebie w praktyce?

To linki z których korzystałam przy tworzeniu tego tekstu o motywacji:

http://www.mojamotywacja.eu/motywacja.html

i przy robieniu testów motywacyjnych posiłkowałam się tym:
http://www.vivreurope.org/papyrus.php?langue=pl&menu=467
  • 0

#5 ktos0

ktos0

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 199 Postów:

Napisany 12.01.2016, 11:38