Skocz do zawarto軼iZdj璚ie

[Rozwi您any] Pytanie do seksuologa

seksuolog specjalista

 • Zamkni皻y Ten temat jest zamkni皻y
161 odpowiedzi w tym temacie

#21 PP-S

PP-S

  Pocz徠kuj帷y user

 • Autor(ka) tematu
 • Specjali軼i
 • Pip
 • 45 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 21.09.2010, 20:28

czy wczesniejsze bardzo duze m. mia這 wplyw ze teraz jestem cholernie niesmia造?


Niestety nie wiem czym jest to "wcze郾iejsze bardzo du瞠 m." i dlatego nie mam gwarancji, 瞠 odpowied na Pana pytanie, rzeczywi軼ie, b璠zie odpowiedzi na temat. Masturbacja jako taka nie mo瞠 by przyczyn nie鄉ia這軼i, tak jak bieganie nie mo瞠 by przyczyn odczuwania nadmiernej z這軼i. Nie鄉ia這嗆 jest 軼i郵e z wi您ana z l瘯iem przed negatywn ocen innych, co z kolei, najcz窷ciej zwi您ane jest z, najog鏊niej rzecz ujmuj帷, negatywnym obrazem samego siebie.

Masturbacja mo瞠 jednak uczestniczy w tworzeniu si negatywnego obrazu w豉snej osoby w r騜noraki spos鏏. Mo瞠 by tak, 瞠 masturbowanie si napotyka na siln negatywn ocen moraln ze strony os鏏 znacz帷ych lub samego siebie. Jednak trudno嗆 w powstrzymaniu si od niej, cz瘰to jednak zwi您ana z nastoletnim pop璠em seksualnym a nie z na這giem, jest oceniana przez t osob jako objaw nienormalno軼i, zdefektowania (szczeg鏊nie w po陰czeniu z do鈍iadczaniem pora瞠k dot. kontroli), posiadania wstydliwej tajemnicy, itp. Ta postawa wzgl璠em siebie mo瞠 zosta utrwalona powoduj帷 powstanie przekona na sw鎩 temat (jestem beznadziejny, s豉by, chory umys這wo, zboczony, inni dowiedz si tego o mnie i mnie pot瘼i, zostawi, etc.), kt鏎e skutecznie utrudni lub zniech璚 do przysz造ch kontakt闚 z r闚ie郾ikami czy p販i przeciwn. Druga mo磧iwo嗆: osoba (wchodz帷a w okres adolescencji) masturbuje si na這gowo i przez poch這ni璚ie t czynno軼i nie realizuje odpowiednich dla siebie zada rozwojowych - dla tych rozwa瘸 najistotniejsza jest kompetencja wchodzenia i funkcjonowania w grupie r闚ie郾iczej. Osoba ta, przez to 瞠 masturbacja poch豉nia j bez reszty, nie nabywa odpowiednich umiej皻no軼i, przez co ze strachu przed w豉sn nieporadno軼i, now sytuacj , raczej unika takich sytuacji (kontaktu z grup r闚ie郾ik闚) w przysz這軼i.

Najog鏊niej rzecz bior帷 s to g堯wne zwi您ki nie鄉ia這軼i z masturbacj. Jestem jednak g喚boko przekonany, (a przekonanie to buduj na wiedzy i do鈍iadczeniu terapeutycznym) 瞠 stosunek do samego siebie nie jest budowany jedynie na moralnej ocenie tego, czy masturbacja, kt鏎 uprawiam, jest z豉 czy te nie. Stosunek do siebie jest wypadkow bardzo wielu przesz造ch do鈍iadcze i ich interpretacji, w zwi您ku z tym przyczyn nie鄉ia這軼i nale篡 szuka w osobowo軼i, a nie w zachowaniach seksualnych.
 • 3

#22 Go嗆_ziarenko_*

Go嗆_ziarenko_*
 • Go軼ie

Napisany 21.09.2010, 20:32

dziękuje za odpowiedź

jeśli chodzi o to bardzo duże m - tj masturbacja codzienne i kilkakrotnie jednego dnia

Ten post by edytowany przez ziarenko dnia: 21.09.2010, 20:33

 • 0

#23 Joanel

Joanel

  Pocz徠kuj帷y user

 • U篡tkownicy
 • Pip
 • 1 Post闚:
 • P貫:Kobieta

Napisany 22.09.2010, 06:48

Witam. Od wczesnego dzieciństwa uprawiałam samogwałt,nie wiem skąd się to wzięło. Rodzice nie przeszkadzali, więc zawsze gdy się nudziłam zaczynałam...Gdy miałam jakieś 5-6 lat zaczęła się dobierac do mnie moja 10-11 letnia siostra.[wymoderowano]Było mi przyjemnie, ale jednak miałam poczucie, że robię coś złego.Gdy zaczełam dojrzewac pojawił się orgazm. Ale ja zaczęłam odczuwac dyskomfort psychiczny, jakoś przestało mi się to podobac, ale robiłam to nadal.Moje życie było zawsze trudne.Wyszłam za mąż z rozsądku, ale nie dla jakichś profitów, za zwyklego chłopaka którego lubiłam,po prostu by nie byc już sama. Pokochałam go już po ślubie (i jesteśmy małżeństwem 38 lat :) ), ale nasze współżycie niestety jest do dzisiaj "jednostronne" Nigdy nie odczuwam podniecenia, ani orgazmu.Choc apetyt na seks mam, który w miarę zbliżania się do realizacji mija...Zwsze byłam zawstydzona swoją nagością [wymoderowano] Choc mąż zapewniał, że mam wszystko piękne.Ale ja mam wątpliwosci.. [wymoderowano]Nasze współżycie pewnie byłoby całkiem udane ponieważ wymyślamy sobie różne pozycje, organizujemy przyjemne wieczoki z seksem, wyjeżdzamy na wczasy gdzie uprawiamy szalony (z założenia) seks, no ale z mojej strony to i tak wciąż tak samo- bez efektów, bez chcicy seksualnej i orgazmu. Teraz już wygasamy obydwoje, ale zrywy jeszcze miewamy. Piszę teraz w wieku mocno dojrzałym, ponieważ wcześniej nie było takich możliwości.Pewnie niewiele to zmieni, ale chociaż może się dowiem dlaczego mam spaprane życie intymne. No, chociaż pewnie wiem (patrz wyżej :) )Pozdrawiam , i mam nadzieję że na takie "elaboraty" też ktoś odpowie :)
 • 0

#24 brandnew

brandnew

  Zadomowiony

 • U篡tkownicy
 • PipPipPipPipPip
 • 442 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 23.09.2010, 02:37

Czy osoba uzale積iona od pornografii i kompulsywnie masturbuj帷a si b璠zie mog豉 kiedy stosowa 獞iczenia masturbacyjne maj帷e na celu przed逝瞠nie czasu stosunku?
 • 0

#25 szarp86

szarp86

  Pocz徠kuj帷y user

 • U篡tkownicy
 • Pip
 • 10 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 26.09.2010, 21:41

Mam takie zapytanie do Szanownego Pana Seksuologa .
Nie wytworzy豉 si u mnie zdolno嗆 odbioru seksualnego na poziomie jak to si romantycznie okre郵a serca. Nie potrafi doznawa 瘸dnych uniesie w klatce piersiowej, oddechowych czy ko豉ta serca i innych wtedy po膨danych typu pocenie r彗 itd. na widok pi瘯nych kobiet. Seksualno嗆 odczuwam jedynie na poziomie czysto genitalnym, co jest zupe軟ie chore, wydaje mi si 瞠 tak czuj schizofrenicy. Wiem 瞠 mo瞠 od razu pa嗆 zadanie przesta si onanizowa to pojawi si wy窺ze doznania. Mam jednak powody przypuszcza 瞠 sprawa si璕a daleko wstecz gdy by貫m wychowywany w atmosferze pewnego subtelnego wykorzystywania seksualnego przez matk przy jednoczesnej jej ekstatycznej religijno軼i. Moja matka uwa瘸豉 si nawet prawie za 鈍i皻 a jednocze郾ie wykorzystywa豉 mnie poprzez nadmiern czu這嗆 o charakterze seksualnym (dzi wiem 瞠 robi豉 to nie鈍iadomie bo wiem jest troch szurni皻a ale wtedy by貫m bardzo tym rozbity i rozdwojony). Pami皻am jak mia貫m lat ju mo瞠 z 10 kiedy czu貫m tak t瘰knot za czym co zosta這 mi zabrane, t t瘰knot czuj do dzi i jest to w豉郾ie brak odpowiedzi serca na 鈍iat i kobiety. Nie kocham matki i nie potrafi zakocha si w 瘸dnej kobiecie. Spraw zilustruje tak, idzie sobie ulic pijany dziadek i rzuca komplementy 豉dnej dziewczynie, pomimo 瞠 jest to s豉by go嗆 on naprawd czuje balsam na sercu z powodu pi瘯na tej dziewczyny i ona mo瞠 go wy鄉ia ale doceni komplement. Kiedy ja widz tak panienk mam ochot na mechaniczne ostre bzykanko a moje genitalia nie czuj potrzeby ubrania tej potrzeby w poetyckie s這wa . W zwi您ku z tym mam pytanie jakie s rokowania w stosunku do mojego przypadku, czyli je郵i sprawa si璕a tak daleko wstecz czy nie nast徙i造 ju nieodwracalne zmiany w m霩gu ? Nigdy w tym sercowym aspekcie nie poczu貫m si prawid這wo a t瘰knota jest. Pozdrawiam.
 • 0

#26 PP-S

PP-S

  Pocz徠kuj帷y user

 • Autor(ka) tematu
 • Specjali軼i
 • Pip
 • 45 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 29.09.2010, 14:53

Interesuje mnie kwestia fetyszy w/przy masturbacji - jak bardzo wpływają one na pogłębienie nałogu i ograniczają wyjście z niego, a drugie pytanie takie bardziej osobiste do Pana Krzysztofa - czy jest Pan osobą wierzącą (w jakiejkolwiek religii) i czy trudno/trudniej się pracuje Panu z osobami wierzącymi...


Fetyszyzm, jako „rzecz” niezbędna do uzyskania podniecenia seksualnego, lub niezbędna do uzyskania satysfakcjonującego poziomu podniecenia, nie ma wiele wspólnego z pogłębianiem nałogu. Ponadto, trudno mi zrozumieć, co miał Pan na myśli pisząc „pogłębianie nałogu”. Nałóg jest nałogiem i nie można go rozpatrywać w kategoriach „płytki - głęboki”. Jeżeli natomiast miał Pan na myśli, wspomnianą już wcześniej przeze mnie w postach powyżej, progresje - wówczas możemy rozważyć następujący przypadek. U osoby fetyszyzm nie pojawił się od razu wraz z nałogową masturbacją, a był raczej kolejnym etapem rozwoju zależności, związanym z faktem, że poprzednie sposoby masturbacji (czy też bodźce wywołujące podniecenie) utraciły swą moc i trzeba było odszukać innych bardziej stymulujących bodźców. W tym przypadku można stwierdzić, że uzależnienie postępuje, rozwija się i w tym sensie pogłębia, choć pojawienie się fetyszyzmu nie jest przyczyną rozwoju uzależnienia, a jego objawem.

Wychodzenie z nałogu, jak wiadomo, wymaga abstynencji. W przypadku uzależnienia od seksu, abstynencja rozumiana jest dwojako: jako powstrzymanie się od aktywności seksualnej w ogóle, lub jako powstrzymanie się od aktywności seksualnej poza związkiem. Jeżeli taka osoba, w związku nie jest w stanie realizować fetyszu, wówczas trudno jej będzie uzyskać zadowolenie seksualne z partnerem, nie będzie miała prawdopodobnie możliwości do satysfakcjonującego rozładowania napięcia seksualnego (w sytuacji, gdy fetysz jest niezbędny do uzyskania podniecenia seksualnego – w ogóle nie będzie miała takiej możliwości). W związku z powyższym utrzymanie abstynencji może być dla niej zadaniem trudniejszym, choć i bez fetyszyzmu nie jest to zadanie łatwe. Pragnę jednak nadmienić, iż parafilie, w tym fetyszyzm, są leczone przez seksuologów.

Odnosząc się do drugiego pytania wydaje mi się, że udzielenie odpowiedzi na nie wykracza poza moją rolę na forum – nie jest to porada. Dodam może, że kwestia wiary dyskutowana jest na terapii z moimi pacjentami – nie jest to temat zakazany i klient ma prawo wiedzieć, czy jego terapeuta jest wierzący, czy też nie i na tej podstawie zdecydować, czy z danym specjalistą dalej współpracować.

Ja mma problem takiej masci ze dlugo juz jestem sam, nie ma mpartnerki.A wiec stresy ktore mi towarzysza zaspokajam recznie:)
Kiedys bylo to bardzo czesto teraz zdarza mi sie zaledwie raz na dwa dni.Problem w tym ze proceder trwa juz tak dlugo ze potrafie sie masturbowac i osiagnac efekt wrecz mechaniczny po 3-5 minutach.Zauwazylem ze moje pracie nie jest juz tak twarde.Obserwuje u siebie zmiany i bardzo sie nie pokoje bo wyczwiczylem swoj organizm do szybkich wytryskow nawet przy niepelnym wzwodzie.Az strach pomyslec jaki to przyniesie skutek przy normalnym kontakcie fizycznym z partnerka.Tu zaczyna juz sie tworzyc kolejna blokada,strach ktory moze sprawc ze bledne kolo bedzie trwac nadal.Jestem sam onanizuje sie, rozregulowalem organizm wiec boje sie kontaktu z kobieta i ewentualnego osmieszenia.To zaczyna byc po prostu straszne!Druga sprawa z abstynencja u mnie jest ciezko gdyz po kilku dniach odstawienia odczuwam bol jader, a gdy zrzuce juz ten ciezar z siebie zauwazam ze nasienie jest lekko zolte!!Boje sie tego ze przez tyle lat nalogu przeprogramowalem swoj organizm do tego stopnia ze jak wspominalem przed chwila abstynencja konczy sie bolem i zolta sperma;/ Nie wiem w sumie co mam robic, czy abstynencja unormuje wszystkie te sprawy ??ze stosunek bedize trwal 15 minut a nie 5 sekund????
Co pan radzi w tej sytuacji???


W takiej sytuacji zalecam przede wszystkim indywidualny kontakt z seksuologiem. Sama abstynencja nie załatwi sprawy od razu i trzeba będzie czasu, by Pana organizm „odzwyczaił się” od tak częstego przeżywania orgazmu i wytrysków, a także od wytrenowanej wrażliwości na określony rodzaj stymulacji. Kolor spermy (sperma nie jest biała, jak widać to często na filmach porno, może mieć różne odcienie) nie jest niepokojącym objawem. Najprawdopodobniej ból jąder nie jest spowodowany chorobą czy biologicznym urazem lub zaburzeniem, a przyzwyczajeniem organizmu do częstej produkcji nasienia i równie częstego pozbywania się spermy. Jeżeli jest tak rzeczywiście (a to stwierdzi seksuolog lub urolog), wówczas po dłuższym okresie czasu, Pana organizm sam się „wyreguluje”, a ból zniknie. Nie mniej jednak, problemy o których Pan pisze wymagają interwencji specjalisty oraz psychoterapii lub farmakoterapii – w zależności od preferowanego przez Pana rozwiązania.

Abstynencja nie wpływa na długość stosunku. Faktem jest, że trening masturbacyjny, w wyniku którego od rozpoczęcia stymulacji do orgazmu mija dosłownie chwila, będzie najprawdopodobniej przyczyną przedwczesnego wytrysku w kontakcie z partnerką. Jednak abstynencja tego nie zmieni. Próba wyjaśnienia tego zjawiska zajęłaby zbyt dużo czasu, dlatego pominę uzasadnienie i podkreślę, że terapia pozwoli Panu nabyć „umiejętności”, które pomogą Panu w wydłużaniu czasu stosunku. Może być także konieczna (choć nie musi – w zależności od indywidualnego przypadku) terapia pary, gdy znajdzie Pan już partnerkę.

Jak widze, ten temat z wsparciem szanownego Pana Krzysztofa cieszy sie wielkim zainteresowaniem. Widze, ze ma pan teraz rzad roznych pytan, i pozwole sobie dodac swoje.

Jestem osoba, ktora ma dopiero 16 lat, lecz juz ma ten problem od kilku lat. Na samym poczatku nie mialem pojecia, ze to co robie, to masturbacja, poniewaz nie wiedzialem wogole czym masturbacja jest. Lecz nie zaprzestalem tego. odkad mialem 12 lat (wiem jak to moze brzmiec, jak sam o tym pomysle to mnie ciarki przechodza) masturbowalem sie niemalze codziennie. Nie przeszkadzalo mi to w aspekcie moralnym, nie utrudnialo mi codziennego zycia, lecz w zeszlym roku zauwazylem, ze to co robie, jest nie w porzadku. Byly okresy, gdzie udawalo mi sie wytrzymac do tygodnia, lecz potem byly kolejne upadki. Pojawila sie tez nowa przyczyna prob zaprzestania. Zaczalem chodzic z pewna dziewczyna, i kocham ja bardzo, lecz oboje uwazamy, ze na seks jeszcze za wczesnie (nie jestesmy gotowi podjac ryzyka zwiazanago z peknieciem gumki), co uniemozliwia rozladowanie napiecia seksualnego w najnormalniejszy sposob, a pragne jeszcze napomniec, ze jestem "prawiczkiem". Nie potrafilbym powiedziec jej, ze regularnie sie masturbuje, poniewaz osobiscie uwazam to za autoponizenie, i dlatego z tym walcze.
Zastanawialem sie wiele razy, czy jestem uzalezniony od onanizmu. Teraz przedstawie Panu moj terazniejszy stan. Jako 16-latek wiadomo, hormony buzuja. Staram sie nie myslec o masturbacji, i w wakacje, gdy mialem czas zajety, bez powstrzymywania sie wytrzymalem ponad 3 tygodnie. Lecz zdarza mi sie, gdy mam za duzo wolnego czasu stracic panowanie nad soba i doprowadzic do upadku. Jednak nie czuje, abym mial psychiczna potrzebe masturbacji. Jestem "normalna" osoba, ktora ma wiele kontaktow towarzyskich, ukochana dziewczyne, oczywiscie jestem troche niesmialy, ale chyba wszyscy tak maja. Z pamiecia oraz koncentracja nie mam wiekszych problemow (chyba ze jestem wykonczony dlugim dniem w szkole lub praca, ale to raczej z przemeczenia mozgu niz z onanizmu). Jestem juz w stanie bez wiekszego problemu wytrzymac bez nieczystych mysli ponad tydzien (w tym wliczam niedotykanie przyrodzenia w celach wiadomych), oczywiscie po dluzszym czasie zdarzaja sie nieczyste sny, ale nad tym nie moge zapanowac. Tez gdy hormony we mnie uderza, mam chwilowe uczucie potrzeby dotykania mojego przyrodzenia (nie wiem jak inaczej okreslic to uczucie). Dlatego chcialbym Panu zadac pytanie. Czy z tego, co napisalem wynika, ze jestem uzaleznionym od onanizmu erotomanem, czy jednak jest to burza hormonow, ktorych czasami po prostu nie daje rady poskromic?

Z gory dziekuje za odpowiedz.Z opisu Pana przypadku trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Z jednej strony Pana wiek nie pozwala postawić diagnozy uzależnienia. Jak sam Pan wspomina jest pan w wieku dojrzewania, a to wiek wzrostu poziomu testosteronu i w konsekwencji dużej potrzeby seksualnej, która może być bardzo często zaspokajana jedynie na drodze masturbacji. To, że się Pan masturbuje, czy też nie potrafi Pan powstrzymać, jak Pan to określił „nieczystych” myśli czy snów, jest całkowicie naturalne. Nikt, nawet osoby dojrzałe nie są w stanie uzyskać pełnej kontroli nad swoimi myślami. O snach ze względów oczywistych nie wspomnę. Z drugiej strony, niepokojący jest fakt trudności w powstrzymaniu się od masturbacji (nie to, że Pan to robi, a to, że Pan nie chce tego robić, a jednak robi). Wspomniana trudność nie świadczy o uzależnieniu. Może jednak, choć nie musi, w przyszłości stać się jednym z objawów uzależnienia. W tym wypadku proponowałbym także indywidualną wizytę u seksuologa w celu przeprowadzenia dokładnej diagnozy i uzyskania na jej podstawie wskazówek do dalszego postępowania.

Okres adolescencji, to czas, w którym usprawiedliwione są trudności i porażki w samokontroli („poskramianiu”) dotyczącej własnych potrzeb i popędów, ponieważ dopiero teraz nabywa pan psychologicznych (osobowościowych) umiejętności by nauczyć się je odraczać. Część z tych umiejętności mógł Pan już nabyć na wcześniejszych etapach rozwoju. Nie znaczy to jednak, że można traktować to, jako pretekst do „folgowania” sobie. Okres adolescencji, to także okres w którym nabywane umiejętności muszą być ćwiczone, by w przyszłości móc z nich w niezawodny sposób korzystać (także odraczanie natychmiastowego zaspokajania własnych potrzeb i znoszenie frustracji z tym związanej).

Witam. Od wczesnego dzieciństwa uprawiałam samogwałt,nie wiem skąd się to wzięło. Rodzice nie przeszkadzali, więc zawsze gdy się nudziłam zaczynałam...Gdy miałam jakieś 5-6 lat zaczęła się dobierac do mnie moja 10-11 letnia siostra.[wymoderowano]Było mi przyjemnie, ale jednak miałam poczucie, że robię coś złego.Gdy zaczełam dojrzewac pojawił się orgazm. Ale ja zaczęłam odczuwac dyskomfort psychiczny, jakoś przestało mi się to podobac, ale robiłam to nadal.Moje życie było zawsze trudne.Wyszłam za mąż z rozsądku, ale nie dla jakichś profitów, za zwyklego chłopaka którego lubiłam,po prostu by nie byc już sama. Pokochałam go już po ślubie (i jesteśmy małżeństwem 38 lat :) ), ale nasze współżycie niestety jest do dzisiaj "jednostronne" Nigdy nie odczuwam podniecenia, ani orgazmu.Choc apetyt na seks mam, który w miarę zbliżania się do realizacji mija...Zwsze byłam zawstydzona swoją nagością [wymoderowano] Choc mąż zapewniał, że mam wszystko piękne.Ale ja mam wątpliwosci.. [wymoderowano]Nasze współżycie pewnie byłoby całkiem udane ponieważ wymyślamy sobie różne pozycje, organizujemy przyjemne wieczoki z seksem, wyjeżdzamy na wczasy gdzie uprawiamy szalony (z założenia) seks, no ale z mojej strony to i tak wciąż tak samo- bez efektów, bez chcicy seksualnej i orgazmu. Teraz już wygasamy obydwoje, ale zrywy jeszcze miewamy. Piszę teraz w wieku mocno dojrzałym, ponieważ wcześniej nie było takich możliwości.Pewnie niewiele to zmieni, ale chociaż może się dowiem dlaczego mam spaprane życie intymne. No, chociaż pewnie wiem (patrz wyżej :) )Pozdrawiam , i mam nadzieję że na takie "elaboraty" też ktoś odpowie :)


Bardzo mi przykro, ale nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Pani życie intymne wygląda tak, a nie inaczej. Na podstawie podanego przez Panią ograniczonego materiału, mógłbym pokusić się o rozważenie kilku możliwości, lecz byłyby to rozważania czysto hipotetyczne, ogólne i uproszczające. Wydaje mi się, że jako takie nie byłyby dla Pani satysfakcjonujące i prawdopodobnie nic w Pani życiu by nie zmieniły. Jeżeli jednak myśli Pani o tym, by spróbować jeszcze coś zmienić we własnym życiu intymnym i pracować nad jego ulepszaniem, wówczas radziłbym indywidualny kontakt z seksuologiem, który na podstawie Pani dokładnej historii psychoseksualnej będzie potrafił wskazać przyczynę/przyczyny trudności i dostępne metody owej/owych trudności zapobieganiu.

Czy osoba uzależniona od pornografii i kompulsywnie masturbująca się będzie mogła kiedyś stosować ćwiczenia masturbacyjne mające na celu przedłużenie czasu stosunku?Raczej nie, choć przed decyzją ostateczną w tej sprawie niezbędna byłaby całościowa diagnoza psychoseksuologiczna. Bardziej wskazana byłaby tu technika ucisku lub technika start-stop stosowana podczas stosunku lub podczas stymulacji przez partnerkę.

Mam takie zapytanie do Szanownego Pana Seksuologa .
Nie wytworzyła się u mnie zdolność odbioru seksualnego na poziomie jak to się romantycznie określa serca. Nie potrafię doznawać żadnych uniesień w klatce piersiowej, oddechowych czy kołatań serca i innych wtedy pożądanych typu pocenie rąk itd. na widok pięknych kobiet. Seksualność odczuwam jedynie na poziomie czysto genitalnym, co jest zupełnie chore, wydaje mi się że tak czują schizofrenicy. Wiem że może od razu paść zadanie przestań się onanizować to pojawią się wyższe doznania. Mam jednak powody przypuszczać że sprawa sięga daleko wstecz gdyż byłem wychowywany w atmosferze pewnego subtelnego wykorzystywania seksualnego przez matkę przy jednoczesnej jej ekstatycznej religijności. Moja matka uważała się nawet prawie za świętą a jednocześnie wykorzystywała mnie poprzez nadmierną czułość o charakterze seksualnym (dziś wiem że robiła to nieświadomie bo wiem jest trochę szurnięta ale wtedy byłem bardzo tym rozbity i rozdwojony). Pamiętam jak miałem lat już może z 10 kiedy czułem taką tęsknotę za czymś co zostało mi zabrane, tę tęsknotę czuję do dziś i jest to właśnie brak odpowiedzi serca na świat i kobiety. Nie kocham matki i nie potrafię zakochać się w żadnej kobiecie. Sprawę zilustruje tak, idzie sobie ulicą pijany dziadek i rzuca komplementy ładnej dziewczynie, pomimo że jest to słaby gość on naprawdę czuje balsam na sercu z powodu piękna tej dziewczyny i ona może go wyśmiać ale doceni komplement. Kiedy ja widzę taką panienkę mam ochotę na mechaniczne ostre bzykanko a moje genitalia nie czują potrzeby ubrania tej potrzeby w poetyckie słowa . W związku z tym mam pytanie jakie są rokowania w stosunku do mojego przypadku, czyli jeśli sprawa sięga tak daleko wstecz czy nie nastąpiły już nieodwracalne zmiany w mózgu ? Nigdy w tym sercowym aspekcie nie poczułem się prawidłowo a tęsknota jest. Pozdrawiam.


Nie możliwie jest mówienie o rokowaniach bez dokładnej diagnozy. Jednak, doświadczenia, o których Pan pisze i sposób, w jaki się one w Panu zapisały zdecydowanie nadają się do terapii, która może zaowocować między innymi „obudzeniem serca” – że pozwolę sobie użyć pana określenia, jako jeden z efektów terapii. Z doświadczenia i wiedzy płynie moja pewność, że Pana problemy nie mają charakteru „nieodwracalnego” trwałego i pod wpływem terapii może Pan zmieniać swoje życie i to jak Pan w życiu funkcjonuje.

Ten post by edytowany przez PP-S dnia: 29.09.2010, 14:55

 • 1

#27 QqraA

QqraA

  Dobry gips nie jest z造.

 • Root Admin
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2821 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 29.09.2010, 16:00

Witam,
Mam pytanie w zwiazku z jednym stwierdzeniem.
Czy do leczenia zachowan nalogowych konieczna jest abstynencja seksualna wogole, czy tylko w obszarze uzaleznienia?
 • 0

#28 Go嗆_Mercury_*

Go嗆_Mercury_*
 • Go軼ie

Napisany 02.10.2010, 22:14

Witam ..mam do Pana pytanie na kt鏎e odpowiedzi nie znalaz貫m jak dot康 nigdzie a jest ona dla mnie bardzo wa積a....

Masturbuje sie od 15 lat codziennie czesto kilka po razy... zauwazy貫m wiele niepokoj帷ych zmian natury psychicznej jak i wegetatywnej (np.anhedonia,stany depresyjne,nadpobudliwosc seksualny,problemy z koncentracj,bezsenno嗆 itp)... wi捫 je z masturbacj...

Bez wzgl璠u na to czy w/w objawy wynikaj w duzej mierze z masturbacji czy tez nie mam takie pytanie i bardzo prosz Pana jesli jest taka mozliwosc na odpowiedzenie mi na nie,bardzo mi ta wiedza pomoze... a wi璚-" Jaki wieloletnia kompulsywna masturbacja ma wp造w na chemi m霩gu... jakich neuroprzeka幡ik闚 jest za duzo /b康z za ma這,jak zastosowa diet by w miar szybko zregenerowac sie po tak d逝gotrwa貫j na這gowej,wyniszczaj帷ej masturbacji "??

Z g鏎y dzi瘯uje za odpowied
 • 0

#29 anula

anula

  Weteran

 • VIP
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3556 Post闚:
 • P貫:Kobieta
 • Sk康:Pyr-Narnia

Napisany 12.10.2010, 20:28

czy osoba uzale積iona od form seksualnych jest bardziej podatna na inne na這gi? czy powinni鄉y zwraca wi瘯sz uwag na rzeczy kt鏎e nas bardziej uspokajaj, kt鏎e pojawiaja si coraz cz窷ciej w naszym 篡ciu?

zauwa瘸m u siebie du膨 ch耩 anga穎wania si w r騜ne sprawy bo wtedy odrywam si od rzeczywisto軼i. Nie lubi monotonii i mam wra瞠nie 瞠 brak ruchu woko這 powoduje 瞠 znowu si璕am po znane 鈔odki uzale積iaj帷e - a przecie w豉郾ie rutyna pozwala lepiej funkcjonowa w wychodzeniu z na這gu

Anula
 • 0

#30 out_of_controll

out_of_controll

  Bywalec

 • U篡tkownicy
 • PipPipPip
 • 154 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 14.10.2010, 16:08

Wi瘯szo嗆 z nas tkwi w uzale積ieniu wiele lat. Przez ten czas choroba diametralnie zmieni豉 nasz osobowo嗆, relacje z innymi lud幟i, system warto軼i itp. Nasze post瘼owanie jest cz瘰to nie鈍iadomie przez nas tak dobierane aby sprzyja rozwojowi na這gu.

Aby m鏂 w pe軟i zdrowie musimy, opr鏂z abstynencji, przebudowa swoj osobowo嗆, kt鏎a w znacznej cz窷ci jest skonstruowana przez chorob. W 鈔odowisku grup 12-krokowych m闚i si o pewnej metaforze, kt鏎a bardzo dobrze to obrazuje: cz這wiek uzale積iony jest jak naczynie wype軟ione nieczysto軼iami (mi這sne obsesje, kompulsywne zachowania seksualne itd.). Nale篡 wyla to wszystko i wyczy軼i tak, aby m鏂 to naczynie nape軟i nowymi zdrowymi zachowaniami, now osobowo軼i.

St康 moje pytania:
Jak odr騜ni swoje prawdziwe ja od tego, co zosta這 w nas utworzone przez na堯g?
Jak rozpozna, 瞠 zachodz w nas zmiany?
Czy mo積a mie w tym procesie 鈍iadomy udzia? Czy mo積a go samemu inicjowa, wspomaga w przypadku gdy ma si w徠pliwo軼i, czy nie stoi si w miejscu?


I jeszcze co z innej beczki: Czy ma Pan jakiekolwiek do鈍iadczenia zawodowe z anoreksj emocjonaln, towarzysk? Co m鏬豚y Pan doradzi osobom cierpi帷ym na tak przypad這嗆? Co zrobi z kompulsywnym unikaniem blisko軼i z drugim cz這wiekiem, problemami z wyra瘸niem uczu, k這potami w nawi您ywaniu kontakt闚? Czy tutaj mo積a m闚i o czym takim jak "odstawienie", "abstynencja"?
 • 1

#31 PP-S

PP-S

  Pocz徠kuj帷y user

 • Autor(ka) tematu
 • Specjali軼i
 • Pip
 • 45 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 19.10.2010, 17:48

*
POPULARNY POST!

Witam,
Mam pytanie w zwiazku z jednym stwierdzeniem.
Czy do leczenia zachowan nalogowych konieczna jest abstynencja seksualna wogole, czy tylko w obszarze uzaleznienia?Tak jak opisywałem to w postach powyżej – w zależności od terapeuty i metody leczenia uwzględnia się dwa podejścia do abstynencji – abstynencji od wszystkich zachowań seksualnych oraz abstynencje od wszystkich zachowań seksualnych nierealizowanych w związku z partnerem/partnerką.

Witam ..mam do Pana pytanie na które odpowiedzi nie znalazłem jak dotąd nigdzie a jest ona dla mnie bardzo ważna....

Masturbuje sie od 15 lat codziennie czesto kilka po razy... zauwazyłem wiele niepokojących zmian natury psychicznej jak i wegetatywnej (np.anhedonia,stany depresyjne,nadpobudliwosc seksualny,problemy z koncentracją,bezsenność itp)... wiążę je z masturbacją...

Bez względu na to czy w/w objawy wynikają w duzej mierze z masturbacji czy tez nie mam takie pytanie i bardzo proszę Pana jesli jest taka mozliwosc na odpowiedzenie mi na nie,bardzo mi ta wiedza pomoze... a więc-" Jaki wieloletnia kompulsywna masturbacja ma wpływ na chemię mózgu... jakich neuroprzekaźników jest za duzo /bądz za mało,jaką zastosować dietę by w miarę szybko zregenerowac sie po tak długotrwałej nałogowej,wyniszczającej masturbacji "??

Z góry dziękuje za odpowiedź


Masturbacja, kompulsywna czy nałogowa, nie zmienia w sposób jakościowy oraz ilościowy gospodarki biochemicznej mózgu – przy założeniu, że osoba jest zdrowa i nie cierpi na zaburzenia metaboliczne lub CUN. Jedyna zmiana to „przyzwyczajenie” układu nerwowego do uwalniania z dużą częstotliwością dopaminy. Konsekwencją tego „przyzwyczajenia” mogą być objawy, o których Pan pisze, a więc symptomy „głodu”, ponieważ organizm domaga się ciągłych dostaw dużych ilości dopaminy. Dopamina może być wydzielana także jako efekt innych zachowań czy czynności (jedzenia, wszelkich przyjemnych doznań, relaksacji, etc.)

W związku z powyższym dieta nie pomoże, ponieważ nie brakuje Panu ani nie ma Pan nadwyżki w zakresie ilości neuroprzekaźników. To, co można zrobić to odzwyczaić organizm od tak częstych „dostaw” dopaminy (abstynencja) lub zmiana sposobów, w jaki Pan sobie jej dostarcza (aktywności sprawiające przyjemność, relaksujące).

Niemniej jednak, zanim podejmie Pan jakiekolwiek kroki w powyższej sprawie, proponowałbym udać się do neurologa i zrobić dokładną diagnostykę biochemiczną w celu wykluczenia biologicznych podstaw problemów, o których Pan pisze.

Ten post by edytowany przez PP-S dnia: 24.10.2010, 12:24

 • 6

#32 makulko

makulko

  Inspector

 • Moderatorzy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1962 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna
 • Sk康:

Napisany 20.10.2010, 20:38

Masturbacja, kompulsywna czy nałogowa, nie zmienia w sposób jakościowy oraz ilościowy gospodarki biochemicznej mózgu – przy założeniu, że osoba jest zdrowa i nie cierpi na zaburzenia metaboliczne lub CUN.


Bardzo się cieszę, że Pan tak jasno postawił tę sprawę i rozjaśnił wątpliwości, które co jakiś czas pojawiają się na forum.

Jedyna zmiana to „przyzwyczajenie” układu nerwowego do uwalniania z dużą częstotliwością serotoniny. Konsekwencją tego „przyzwyczajenia” mogą być objawy, o których Pan pisze, a więc symptomy „głodu”, ponieważ organizm domaga się ciągłych dostaw dużych ilości serotoniny.


Czy dobrze rozumiem, że ów głód o którym Pan pisze, a który jest związany z objawami odstawienia, jest głodem czysto psychicznym, a zatem w pewnym sensie urojonym? Innymi słowy czy niezaspokojenie go (tzn wejście w abstynencję) może powodować w dłuższej perspektywie jakieś realne zmiany w naszej fizjologii lub osobowości? Jeśli tak, to jakie? Pytam, bo wiele osób na forum twierdzi, że po zerwaniu z masturbacją nabrało np. dużej pewności siebie. Sam np odnoszę czasem wrażenie (ale być może to tylko wrażenie)że abstynencja powoduje zmniejszenie mojej odporności i łatwiejsze łapanie infekcji związane ze zwiększonym wysiłkiem organizmu. Czy mogą istnieć takie powiązania?
 • 1

#33 PP-S

PP-S

  Pocz徠kuj帷y user

 • Autor(ka) tematu
 • Specjali軼i
 • Pip
 • 45 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 24.10.2010, 12:28

czy osoba uzale積iona od form seksualnych jest bardziej podatna na inne na這gi? czy powinni鄉y zwraca wi瘯sz uwag na rzeczy kt鏎e nas bardziej uspokajaj, kt鏎e pojawiaja si coraz cz窷ciej w naszym 篡ciu?

zauwa瘸m u siebie du膨 ch耩 anga穎wania si w r騜ne sprawy bo wtedy odrywam si od rzeczywisto軼i. Nie lubi monotonii i mam wra瞠nie 瞠 brak ruchu woko這 powoduje 瞠 znowu si璕am po znane 鈔odki uzale積iaj帷e - a przecie w豉郾ie rutyna pozwala lepiej funkcjonowa w wychodzeniu z na這gu

AnulaOczywi軼ie, osoby uzale積ione s bardziej podatne na na這gowe zaspokajanie potrzeb emocjonalnych. Dzieje si tak, dlatego 瞠 osoby uzale積ione radz sobie z uzale積ieniem poprzez abstynencj zasilan samokontrol, unikaniem „wyzwalaczy” i dyscyplin. To wa積e, ale opr鏂z powstrzymania si od danego zachowania, abstynencja sama w sobie, nie przynosi zmian w osobowo軼i, kt鏎e mog造by likwidowa rzeczywiste przyczyny uzale積ienia. Nierozwi您ane problemy nie mog by rozwi您ane w stary spos鏏, szukaj wi璚 innego. I tu jest miejsce dla innych uzale積ie, zar闚no substancjalnych (alkohol, narkotyki, etc) jak i behawioralnych (zakupy, praca, dzia豉lno嗆 pomocowa, itp.). Dlatego tak wa積a jest terapia - zrozumienie, jakie potrzeby zaspokajane by造 na drodze uzale積ienia oraz nauka ich zaspokajania w spos鏏 bezpieczny, zdrowy i rozwijaj帷y.

Wi瘯szo嗆 z nas tkwi w uzale積ieniu wiele lat. Przez ten czas choroba diametralnie zmieni豉 nasz osobowo嗆, relacje z innymi lud幟i, system warto軼i itp. Nasze post瘼owanie jest cz瘰to nie鈍iadomie przez nas tak dobierane aby sprzyja rozwojowi na這gu.

Aby m鏂 w pe軟i zdrowie musimy, opr鏂z abstynencji, przebudowa swoj osobowo嗆, kt鏎a w znacznej cz窷ci jest skonstruowana przez chorob. W 鈔odowisku grup 12-krokowych m闚i si o pewnej metaforze, kt鏎a bardzo dobrze to obrazuje: cz這wiek uzale積iony jest jak naczynie wype軟ione nieczysto軼iami (mi這sne obsesje, kompulsywne zachowania seksualne itd.). Nale篡 wyla to wszystko i wyczy軼i tak, aby m鏂 to naczynie nape軟i nowymi zdrowymi zachowaniami, now osobowo軼i.

St康 moje pytania:
Jak odr騜ni swoje prawdziwe ja od tego, co zosta這 w nas utworzone przez na堯g?
Jak rozpozna, 瞠 zachodz w nas zmiany?
Czy mo積a mie w tym procesie 鈍iadomy udzia? Czy mo積a go samemu inicjowa, wspomaga w przypadku gdy ma si w徠pliwo軼i, czy nie stoi si w miejscu?


I jeszcze co z innej beczki: Czy ma Pan jakiekolwiek do鈍iadczenia zawodowe z anoreksj emocjonaln, towarzysk? Co m鏬豚y Pan doradzi osobom cierpi帷ym na tak przypad這嗆? Co zrobi z kompulsywnym unikaniem blisko軼i z drugim cz這wiekiem, problemami z wyra瘸niem uczu, k這potami w nawi您ywaniu kontakt闚? Czy tutaj mo積a m闚i o czym takim jak "odstawienie", "abstynencja"?
Niestety, na wszystkie pytania z kategorii „jak to si robi” w temacie wprowadzania w swoje 篡cie zmian osobistych nie ma konkretnych odpowiedzi. Nie da si powiedzie: prosz zrobi to, potem tamto, a na koniec jeszcze 7 razy obiec w k馧ko swoj kamienic. Samopoznanie, zauwa瘸nie zmian w swoim zachowaniu, sposobie prze篡wania s to procesy subtelne, wyj徠kowe, indywidualne i nie proceduralne. Na pewno, to co trzeba zrobi to nauczy si siebie, takim jakim si jest, jak reaguje si na r騜ne rzeczy i sytuacje, jak do鈍iadcza si tych rzeczy i tych sytuacji. Nast瘼ny krok to odpowiedzenie sobie na pytanie, co takiego robi, jaki spos鏏 do鈍iadczania, prze篡wania i reagowania na moje 篡cie szkodzi mi, a jaki pomaga. Jest to pocz徠ek, od tego momentu mo積a zdecydowa si na zmian tych w豉軼iwo軼i, kt鏎e utrudniaj i przeszkadzaj radzenie sobie z i tak ju trudnym 篡ciem. Ten opis musi by tak og鏊ny, musi by tak瞠 bardzo niedok豉dny, dlatego, 瞠 droga ka盥ego cz這wieka b璠zie w nim inna, cho b璠zie mia豉 te same cele i przystanki.

Oczywi軼ie! Osoba mo瞠 zainicjowa proces wewn皻rznej zmiany. Nie ma natomiast mo磧iwo軼i by w nim nie uczestniczy豉. Najbardziej skuteczny i 鈍iadomy proces rozpoczynania zmian, uczestniczenia w nich i podtrzymywania samego procesu, a b璠帷 naprawd szczerym, jedyny mi znany, to terapia. Brzmi to mo瞠 tendencyjnie i potrafi sobie wyobrazi, 瞠 s osoby, kt鏎e trafi w 篡ciu na ludzi i okoliczno軼i, kt鏎e pozwol im prze篡 swoist terapi bez korzystania z niej w formie profesjonalnej. Jednak wydaje mi si, 瞠 taki proces przemiany by豚y niezwykle trudny i czasoch這nny, a okoliczno軼i, w kt鏎ych mia豚y si odby niezwykle trudne, je瞠li nie prawie niemo磧iwe, do zaaran穎wania. Terapia natomiast stwarza tak mo磧iwo嗆 i odpowiednie 鈔odowisko, dzia豉j帷 jak katalizator dla zmian osobistych.

Podsumowuj帷, moja odpowied na ka盥e z zadanych przez Pana pyta b璠zie taka sama. Gdybym by mnichem wskaza豚ym na pod捫anie drog medytacji i duchowej 軼ie磬i kontaktowania si z samym sob. Ale jestem seksuologiem i psychoterapeut. Dlatego odpowiem: Terapia. Dzi瘯i namacalnym dowodom z 篡cia moich pacjent闚, ale tak瞠 mojego 篡cia, mog z ca陰 odpowiedzialno軼i doda, 瞠 jest to droga skuteczna, cho nie 豉twa i zapewne nie jedyna.
 • 4

#34 kominiarz

kominiarz

  Pocz徠kuj帷y user

 • U篡tkownicy
 • Pip
 • 4 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 25.10.2010, 19:52

A ja mam takie pytania :):

1) Czy masturbacja bez wytrysku jest fizycznie szkodliwa? Chodzi mi tu o to, 瞠 robi to np. 10 minut, czuj, 瞠 za minut przyjdzie orgazm- przestaj. Emocje opadaj i za np. godzin znowu zaczynam. I tak kilka serii. I id spa bez orgazmu. Czy nieroz豉dowane napi璚ie w jaki spos鏏 mo瞠 tutaj fizycznie zaszkodzi? Nie m闚i tu o wstrzymywaniu si na milisekund przed wytryskiem (cho te jestem ciekawy, czy takie co mo瞠 zaszkodzi), ale o wstrzymaniu si dajmy na to te 1-2 minuty przed.
Dlaczego stosuj takie praktyki (tzn. m鎩 kolega stosuje i pytam si o niego, heh)-chodzi o to, 瞠 po wytrysku samopoczucie gwa速ownie si pogarsza, stan ten trwa te nast瘼ny dzie. W przypadku braku wytrysku efektu tego nie ma. Oczywi軼ie, najlepsza by豉by abstynencja, ale wiadomo jak jest. Tylko nie wiem, bo taka praktyka jest raczej nienaturalna i nie wiem, czy nie wywo逝je jakiej fizycznej szkody (np. przez nagromadzenie jaki substancji itp.)

2)Drugie pytanie, je郵i mo積a (a je郵i nie mo積a to prosz tylko o odpowied na pierwsze) dotyczy walki z na這giem. Wiele os鏏 na tym forum jak zd捫y貫m si zorientowa, u篡wa r騜nego rodzaju kalendarzy, liczy dni abstynencji, wspiera si walce. Jednak spotka貫m si ze stwierdzeniem (w ksi捫kach psych.), 瞠 to, czemu si opieramy, to na czym koncentrujemy swoj uwag i z czym walczymy wzrasta w si喚 za spraw naszej walki (np. walka z l瘯iem spowoduje, 瞠 ten nie minie, a nawet mo瞠 narasta itp).

Ciekawie do problemu podszed Derren Brown w swoim programie "Nie zabij kotka". Uczestniczce obiecano wysok nagrod. Mia豉 tylko jedno zadanie-do okre郵onej godziny nie mog豉 nacisn望 przycisku, kt鏎y mia powodowa zabicie kota przez pora瞠nie pr康em. Mimo, 瞠 nie by這 瘸dnych powod闚, aby to zrobi豉, tak silnie si powstrzymywa豉, 瞠 w ko鎍u nacisn窸a ten guzik. Oczywi軼ie zdaj sobie spraw, 瞠 na pewno wybrano dziewczyn podatn na sugesti, zastosowano wiele sztuczek itp. Mimo wszystko to ciekawe, tym bardziej, 瞠 mo瞠my znale潭 w 篡ciu wiele przyk豉d闚, mo瞠 mniej spektakularnych, kt鏎e jednak ten proces potwierdzaj (np. jak kto stara si nie pomyli, to zapewne si pomyli).

Jak wi璚 ma si do tego walka z na這giem? Czy np. liczenie dni abstynencji nie powoduje zbytniego skupiania si na problemie, wzmagania napi璚ia zwi您anego z powstrzymywaniem si, kt鏎e w ko鎍u b璠zie zbyt du瞠, aby je ud德ign望?
Z drugiej strony-bez silnej woli i walki te si nie da.
 • 1

#35 mlody1988

mlody1988

  Bywalec

 • U篡tkownicy
 • PipPipPip
 • 114 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 27.10.2010, 17:52

Witam mam pytanie do Pana Krzysztofa, w skr鏂ie moja historia, od nastolatka mia貫m do czynienia z pornografia i masturbacja, 1,5 roku temu pozna貫m dziewczyn w kt鏎ej si zakocha貫m, zacz掖em walczy z tym na dobre przesta貫m sie masturbowa i ogl康a pornografie. Potrafi貫m wytrzyma nawet oko這 3 miesi璚y bez wpadki ale te zdarza造 si mi chwile s豉bo軼i. Jak si okaza這 to w豉郾ie zniszczy這 m鎩 zwi您ek przez to i moja dziewczyna nie potrafi豉 uwierzy 瞠 potrafi si zmieni. Ona by豉 moja motywacj chod w to nigdy chyba nie wierzy豉. Ca豉 walka i trud posz豉 na marne, zosta貫m z tym sam straci貫m motywacj. Pytanie dlaczego mimo u鈍iadamiania si i d逝giej walki teraz jest mi 1000 razy trudniej, i dlaczego kiedy przychodzi pop璠 nie potrafi go zatrzyma i zapominam o wsztkich swoich za這瞠niach. Jak z tym walczy czy terapia mog豉 by mi pom鏂 je郵i tak to jaka i jak si na ni zapisa. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.
 • 0

#36 iskra1987

iskra1987

  Pocz徠kuj帷y user

 • U篡tkownicy
 • Pip
 • 9 Post闚:
 • P貫:Kobieta

Napisany 27.10.2010, 19:48

Witam,
m鎩 partner ma problem z masturbacj i pornografi. Od niedawna wsp馧篡jemy. Jak mog mu pom鏂 nasz blisko軼i?
Czy kiedy przyznaje si wprost do napi璚ia wywo豉nego fantazjami wsp馧篡 czy raczej nie, by nie zacz掖 mnie "u篡wa"?
 • 0

#37 pawiell

pawiell

  Pocz徠kuj帷y user

 • U篡tkownicy
 • Pip
 • 19 Post闚:

Napisany 13.11.2010, 23:39

Po ca趾owitym odstawieniu masturbacji mam pewne objawy somatyczne: stany lekowe, drgawki mi窷ni zaburzenia koncentracji by貫m u lekarza ze spec. neurologii i psychiatrii i przypisa mi lek z grupy benzodiazepin do stosowania dora幡ego stwierdzi, 瞠 mam nadmiern podubliwo嗆 uk豉du wegetatywnego ale 瞠 nie jest to schorzenie neurologiczne. Odstawi貫m masturbacje i pornografie na 2 miesi帷e i czuje sie coraz lepiej objawy ust瘼uj w ci庵u tych dw鏂h miesi璚y mia貫m tylko raz kr鏒ki kontakt z pornografia ale nie masturbowa貫m si a na drugi dzie podczas oddawania moczu dosz這 do wyp造wu nasienia bez erekcji ani orgazmu. Czy jest to co niepokoj帷ego ? I mam jeszcze takie pytanie bo ju przesta這 mnie ci庵n望 do pornografii i masturbacji coraz rzadziej mam jakie erotyczne my郵i i coraz mniejsze wra瞠nia we mnie wywo逝j. Czy gdy nadal bede trwa w abstynecji objawy somatyczne ca趾owicie ust徙i chodzi mi g堯wnie o powr鏒 do pe軟i zdolno軼i koncentracji i zapami皻ywania i o przestanie odczuwania zm璚zenia? Ze swojego do鈍iadczenia jak Pan my郵i ile czasu mo瞠 mi zaj望 powr鏒 do pe軟i zdrowia? po 2 miesi帷ach jest znacznie lepiej ale nie jest jeszcze idealnie
 • 0

#38 out_of_controll

out_of_controll

  Bywalec

 • U篡tkownicy
 • PipPipPip
 • 154 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 14.11.2010, 15:13

 • Jak odr騜ni abstynencj wspieraj帷 zdrowienie od unieruchomienia b璠帷ego tylko drugim biegunem uzale積ienia?
 • Czy m鏬豚y Pan poleci jak捷 literatur na temat problem闚 z budowaniem i podtrzymywaniem wi瞛i z innymi lud幟i?

 • 0

#39 Ocean soul

Ocean soul

  Bywalec

 • U篡tkownicy
 • PipPipPip
 • 92 Post闚:
 • P貫:Kobieta

Napisany 14.11.2010, 18:27

Hej! :)
Ja nie specjalista, ale w ostatnim pytaniu mog poleci ksi捫k.
Erich Fromm "O sztuce mi這軼i".
Nie wiem jakiej lektury szukasz, ta ksi捫ka jest bardziej filozoficzna i tak wprost gotowych rad nie daje, niemniej gor帷o polecam.
 • 0

#40 Gregorian

Gregorian

  Pocz徠kuj帷y user

 • U篡tkownicy
 • Pip
 • 1 Post闚:
 • P貫:M篹czyzna

Napisany 23.11.2010, 16:41

Witam

Od d逝窺zego czasu nurtuje mnie pewna kwestia na kt鏎 niestety nie uda這 mi si znale潭 odpowiedzi.

Mam takie do嗆 powa積e,konkretne pytanie.

Czy wieloletnia, cz瘰ta kompulsywna masturbacja mo瞠 spowodowa nowotw鏎 w obr瑿ie pr帷ia?

Mam tu w szczeg鏊no軼i na my郵i taki nowotw鏎 jak czerniak.

Jak wiadomo nowotw鏎 ten wyst瘼uje g這wnie na sk鏎ze ale te mo瞠 wyst徙i na b這nach 郵uzowych.

Czy przez d逝gie i cz瘰te dra積ienie pr帷ia mo瞠 co takiego zaistnie?

A je郵i tak to czy istniej jakie doniesienia,dowody na to w literaturze itd.?

I pytanie je郵i tak to czy mo瞠 si taki nowotw鏎 rozwin望 w naczyniach krwiono郾ych(poszerzone,pogrubia貫) pr帷ia?

Licz na szybk i konkretn odpowied.

Z g鏎y dzi瘯uj,
Pozdrawiam
 • 0Tak瞠 oznaczono tymi tagami: seksuolog, specjalista